Blog > Merak Ettikleriniz

Alanya Triatlonu ile Yarış Sezonu Açıldı

   /   Yazar:    /   Yorum: 0   /   30 Nisan 2019

etiketler  alanya triatlonualanya paralimpik dünya şampiyonasıtriatlon sezonugazipaşatriatlon federasyonu

Alanya Triatlonu ile Yarış Sezonu Açıldı

Türkiye Triatlon Federasyonu, geçtiğimiz pazar günü triatlon yarış sezonunu Alanya’da açtı. Altı ayaktan oluşan Türkiye Triatlon Şampiyonası sersinin ilk ayağının startı 246 sporcu ile Alanya Galip Dere Plajı’ndan verildi. Minikler kategorisinin yer alamadığı yarışlarda Yıldız, Genç A, Genç B, Elit, Yaş grubu ve Paralimpik kategorilerindeki mücadeleler her zamanki gibi oldukça renkli geçti.

Bu yıl, geçtiğimiz yıllardan farklılık gösteren yarışma takviminin farkı, ulusal puanlı yarışların hem sezon açılışının hem de final yarışının Alanya’da gerçekleştiriliyor olması. Bildiğiniz gibi ülkemizde ilk kez 1991 yılında resmi olarak koşulmaya başlayan ve ulusal uluslararası yarışlar her yıl sezon sonunda Alanya’da gerçekleşiyor, bu yıl ise geçmişten farklı olarak Alanya TTF Şampiyona yarışlarına iki kez ev sahipliği yapacak.

Bu yıl 28. kez uluslararası triatlon yarışlarına ev sahipliği yapan Alanya, 2019’da Paratriatlon Dünya Şampiyonası’nı ağırlamanın gururunu da yaşayacak.

Gazipaşa’dan Alanya’ya…

Hatırlayacağınız gibi bu sezonunun ilk yarışı takvimde Gazipaşa olarak belirlenmişti. 31 Mart yerel yönetim seçimleri sonucunda yeni seçilen yerel yönetimin organizasyona hazırlık süresinin kısa olduğunu gerekçe göstererek yarışların yapılamayacağını belirtmesi üzerine Federasyon 18 Nisan’da B planını uygulamaya koyarak yarışı Alanya’ya kaydırmak zorunda kaldı. 19 Nisan’da kayıtları açılan yarışlar, çok sayıda sporcunun ilgisini çekmesine karşın bir hafta önce Kıbrıs’ ta koşulan Nisan Şakası yarışına katılan sporcuların Alanya’ya gelmeleri mümkün olamayınca katılımcı sayısının beklenenin biraz altında kaldığı görüldü.

Yarıştan bir gün önce Alanya Ticaret Odası’nda yapılan teknik toplantıda deniz suyunun 18 santigrat sıcaklığa sahip olduğu ve wetsuit kullanımının serbest olacağı açıklaması tedbirli gelen sporcuları sevindirdi. Yarış günü parçalı bulutlu 26-27 santigrat derece hava sıcaklığı ile güney batıdan esen hafif rüzgarlar triatletler için ideal yarışma şartlarının oluşmasına yol açtı.

Öte yandan su sıcaklığının 18 santigrat derece ve 750m gibi sprint mesafe yüzülecek olması wetsuitsiz yarışan sporcular için olumsuzluk yaratmadı. Yüzme etabı tek tur üstünden geçilirken, bisiklet parkuru her zamanki gibi Ahmet Tokuş Bulvarı’nda yer aldı. Ancak geçtiğimiz yıllarda trafik akışının ters istikametinde koşulan bisiklet etabı, bu yıl bulvarla aynı istikamette verildi. Sudan çıkan atletler, bisikletlerini aldıktan sonra ters istikamette değil, sağdan çıkış yaparak Atatürk Anıtı ve Mesut Otel arasında 3 tur sürdüler. Koşu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi aynı istikamette ama ana caddeye çıkmadan mendirek yönüne doğru 3 tur gidiş dönüş şeklinde gerçekleşti.

Yarışlar, önceki yıllarda olduğu gibi Alanya Belediyesi önünde yer alan Galip Dere Plajı’nda kumsaldan start verilmesiyle sabah 8’de başladı. İlk seansta elit, genç ve yaş grubu kadınlar ve hemen ardından da paratriatlon kategorilerinin çıkışı verildi. İlk serinin parkurdan tamamlamasının biraz uzaması nedeniyle yaş grupları startı 15 dakika gecikmeli verildi. Yaş gruplarından sonra başlayan elit ve genç erkekler kategorilerini öğleden sonra yıldızların yarışmaları takip etti. Gün içinde her kategorinin son sporcusunun bitiş çizgisini geçmesinin ardından sıralaması belirlenen sporcuların ödül törenleri gerçekleştirilerek sporcuların tören için uzun saatler beklemelerinin önüne geçilmiş oldu. Tüm kategorilerin yarışlarının sona ermesi ile sezonun ilk puanlı yarışı da tamamlanmış oldu.

Yorumlu-yorum…

Triatlonun marka şehri diyebileceğimiz Alanya, her yıl olduğu gibi bu yıl da sorunsuz bir yarış organizasyonu gerçekleştirdi. Alanya Belediyesi, TTF ve mülki amirlerlerin yaptıkları koordineli çalışmaları sayesinde parkur güvenliği ve izolasyonu konusunda her hangi bir sorun yaşanmazken, yarışta sporcuların kendi arasında karıştıkları bazı üzücü kazalar yaşandı. Bunlardan biri genç kadınlar kategorisinde yarışan Sarah Alara Işkın’ ın bisiklet etabı bitişine az bir mesafe kala bisikletten düşmesi ve ardından bisikletini eline alıp koşarak etabı tamamlamasıydı. Bir diğeri ise yaş grubunda yarışan üç sporcunun paket içinde birbirine teker sürtmesi sonucu düşerek yaralanmaları oldu. Baran Özhan Bayhan, Ahmet Küçükaşçı ve Abdi Kurt ilk tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Bu dört sporcuya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Diğer yandan seçimler sonrası yarış organizasyonu yapmaktan vazgeçen Gazipaşa Belediyesi’nin son dakika sürprizine karşın federasyonun bir B planı olması herkesi sevindirdi. Geçtiğimiz yıllarda benzeri istenmeyen iptaller karşısında alternatif yaratılmaması camia tarafından tepkiyle karşılanmaktaydı. Bu tür durumlarda yarış iptal etmek yerine yarışın bir başka lokasyona taşımanın çok daha iyi bir alternatif olduğunu tartışma götürmez.

Yarışlarda dikkat çeken bir konu ise yarışlara yerli ve yabancı ilgisinin çok az olması idi. Yarışları seyredenler, diğer kategorilerdeki sporcu ve ailelerinden oluşuyordu. Triatlon kültürün oluşması ve bilinirliği açısında yerel yönetimlerin sadece maddi ve personel katkısı ile değil tanıtıma da önem vermesi faydalı olacaktır.

Bir diğer konu ise bisiklet parkuru için kullanılan Ahmet Tokuş Bulvarı’nın zeminin durumu. Onlarca yılda iyiden iyiye rijit yapısı bozulmuş parke taşlı zemininde sürüş yapmak keyifsiz olmasının yanı sıra yerinden çıkmış bazı taşlar tehlike arz etmekte. Alanya’nın triatlon konusunda artık küresel bir marka olduğu göz önüne alınırsa yerel yönetimin, bir kısmı parke taştan oluşan bu bulvardaki zemini sıcak asfaltla değiştirmesinin zamanı gelmiş de geçiyor. Yapılacak birkaç kilometrelik asfaltlama çalışması, şehrin uluslararası yarışlardaki cazibesini birkaç seviye yukarı taşıyacaktır.

Önümüzdeki ilk yarış 25-26 Mayıs tarihlerinde puansız koşulacak olan Gelibolu Triatlonu. Bu yıl Turset, TTF ile işbirliği yaparak Gelibolu’da sprint, olimpik ve orta mesafe şekliden üç ayrı kategoride gerçekleştiriyor. Yarışlar puansız ama tarihi dokuda yarışma heyecanı yaşamak isteyenler için oldukça güzel bir yarış. Öte yandan Alanya’dan sonraki ilk puanlı yarış 22-23 Haziran’da Didim’ de gerçekleşecek. Ramazan Bayramı sonrasında çok sayıda sporcunun iyi bir şampiyona puanı kapmak için yoğun bir mücadele vereceği bir yarış olarak bakılan Didim yarışı için şimdiden hesaplar yapılmaya başlandı bile.

Bol triatlonlu günler…

Sonuçlara linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.triatlon.org.tr/alanya-triatlonu-yarisma-sonuclari-2019-246.html

Fotoğraflar: Türkiye Triatlon Federasyonu

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin