Blog > Merak Ettikleriniz

Bayram Yalçınkaya, Triatlon Federasyonu Başkanlığı İçin Yeni ve Güçlü Bir Nefes

   /   Yazar:    /   Yorum: 1   /   25 Mayıs 2018

etiketler  triatlontürkiye triatlon federasyonu

Bayram Yalçınkaya, Triatlon Federasyonu Başkanlığı İçin Yeni ve Güçlü Bir Nefes

Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse; geçtiğimiz aylarda hali hazırdaki yönetimin ilk bir yıllık performansından memnun olmayan yeter sayıda delege, noter kanalı ile Türkiye Triatlon Federasyonu’na gönderdikleri olağanüstü genel kurulu toplanması yönündeki resmi talepleri ve bunun neticesinde kayyum atanmasının ardından federasyon seçim sürecine girdiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Nitekim, bu süreçte atanan kayyumun seçim için belirlediği 60 günlük süre 18 Haziran’ da sonlanmasının ardından gelen 19 Haziran’ da olağan üstü genel kurul ve seçim gerçekleşecek. Bu çerçevede şu günlerde federasyon başkanlığına resmi olarak adaylık süreci de başlamış oldu.

Tüm bunlar olurken geçtiğimiz günlerde triatlon kulislerinde bazı isimler konuşulmaya başlandı. Nitekim camiada çeşitli söylentiler dolaşırken benim de kulağıma bazı şeyler geldi ama bu tür seçimler öncesinde ortamda çok sayıda isim ve konuşmalar yapılır. Böyle zamanlarda bir şeyler netleşmeden önce oldukça fazla sis ve toz bulutu olur. Biraz beklerseniz zaman, bu sislerin dağılmasına yardımcı oluyor.

İşte tam esnada benim de kulağıma farklı bir isim geldi, Bayram Yalçınkaya. İlk ismini duyduğumda eski triatlet ve öğretim görevlisi olduğu bilgisi de beraberinde gelmişti. Haber kaynağım güvenilir olmasına karşın hemen Yalçınkaya’nın kendisine ulaşıp bunu bir dedikodu mu, yoksa gerçek mi olduğun sormak istedim ve sosyal medyadan profiline ulaşıp mesaj gönderdim.

Hemen dönüş yaptı Bayram Bey.  Telefonda genç ve dinamik bir sesle karşılaştım. Oldukça enerjik ve samimi bir sohbet yaptık. Kendisine federasyon başkanlığına aday olup olamadığını sordum. Yalçınkaya; bir yandan soruma cevap verdi bir yandan da kendisi seçilirse Türk Triatlonu için neler yapmayı planladığını ve projelerini anlattı.

Yalçınkaya, öncelikle geçtiğimiz ay federasyonun seçim sürecine girmesiyle birlikte kendisine genel müdürlükten davet geldiğini anlattı. Bu davetten sonra oturup başkanlık adaylığına odaklanmış, seçilirse yoğun bir tempo içerisine gireceği için eşiyle bile durum değerlendirmesi yapmış. Kendisi ve Türk Triatlonu için bir yol haritası belirlemiş. Tüm bunları ve süreci telefonda olabildiğince anlattı, karşılıklı konuştuk. Daha sonra 15 Nisan’ da Kemer’de gerçekleşen Ironcamp ve Eventhlon yarışını ziyaret ettiği esnada kendisi ile görüştük.

Buraya kadar yazdıklarımın bir kısmını belki biliyorsunuz, belki de hiç adını sanını duymadınız. Sosyal medyadan da bir şeyler okumuş olabilirsiniz ama merak edenler için kısaca Bayram Yalçınkaya kimdir, neler yapmış kendisi hakkında öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bayram Yalçınkaya

Aslında doksanlı yıllarda daha Türkiye’ de triatlonun adı bilinmezken triatlon yapan Bayram Yalçınkaya, o yıllarda ülkemizde triatlona gönül vermiş duayenlerle yarışmış, antrenman yapmış. Son yıllarda biraz daha yüzme odaklı çalışmalar yapsa da 2003-2007 yıları arasında triatlon federasyonunda as başkanlık dahil çeşitli kademelerde görev yapan Yalçınkaya, aslında camiaya yabancı birisi değil.

1976 doğumlu olan Yalçınkaya, 94’ de triatlona başlamış. Akabinde Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü bitirip aynı üniversitede sağlık bilimleri enstitüsünde antrenman ve hareket bilimi üstüne yüksek lisans yapmış. Hali hazırda Uluslararası Spor Akademisi VassilLevsky' de Antrenman ve Hareket Biliminde doktora çalışmalarına devam ediyor.

2003 yılına kadar aktif lisanslı triatlet olarak spor yaşamını devam ettirmiş. Bu süreçte genç ve elitlerde Türkiye Şampiyonu ve milli olmuş. Özellikle 99’ da Zagreb’ te koştuğu iki saatin altındaki olimpik triatlon (1:58:20) derecesi hem zamanının hem de günümüzün hatırı sayılır derecelerinden.

2007 yılından bu yana Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde Öğretim Görevli’ si sıfatıyla çalışmalarını sürdüren Yalçınkaya, ülkemizde ilk kez bir üniversitede triatlon antrenörlüğü branşını açmış olma sıfatına da sahip. Portföyünde, akademik anlamda gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra triatlon ve yüzme federasyonları teknik kurul üyelikleri, milli takım antrenörlüğü, üniversiteler arası yarışma koordinatörlüğü de yapan Yalçınkaya, halen bulunduğu üniversitenin yüzme kulübünü bizzat çalıştırıyor ve oldukça önemli başarılara imza atıyorlar.

Yorumlu-Yorum

Ben kendisiyle projelerini oldukça samimi ve enerjik buldum. Triatlon sporu ve camianın alt yapısından gelen spor bilimleri üstüne lisans, yüksek lisans yapmış olan hali hazırda doktora eğitimine devam eden bir bilim insanı. Kendisinin seçilmesi halinde Türk Triatlonu’na yeni ve güçlü bir nefes olarak faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle eski-yeni, o, onun adamı, bu bunun adamıydı demeden triatlon için çalışmak ve emek vermek isteyen herkesi kucaklayacağını taahhüt etmesi ise oldukça önemli bir konu.

Hatırlayacağınız gibi İsa Tamer Çelik yönetime geldiği 2016 Kasım ayından sonra eski dönemde görev almış hemen hemen her kademeden triatlon emekçilerini tasfiye etmiş ve federasyonun iş bilen teknik adam ve ara idareci hafızasını sıfırlamıştı. Her ne kadar triatlon konusunda bilgi sahibi olan birkaç ara yönetici kalsa da bu da teknik açıdan durumu kurtaramaya yetmemişti.

Ne diyelim hem kendisi için hem de Türk Triatlonu için hayırlısı olsun…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Cumhur Okan
Yazan: Cumhur Okan   26.05.2018 10:00:51 - 10:00:51...evet sonunda bizim de,yeni rekorlarla olimpik-dunya siralamasina girecek,yeni triatletlerimizi yetistirecek ,bilim insani ve triatlon yariscisi bir liderimiz var!...kuskusuz eski ve yeni tum yaratici kadrolar,muhalifler, ayni baskanini seciyorlar...Turkiye triatlonunun ayrimsiz,otekilestirimsiz lideri sayesinde,batililara gercek gucumuzu gosterebilmemize ramak kaldi...Hayirli olsun!

Yazıya Yorum Ekleyin