Blog > Merak Ettikleriniz

Didim Triatlonu’nda Neler Oldu?

   /   Yazar:    /   Yorum: 1   /   29 Mayıs 2018

etiketler  triatlondidim triatlonusprint triatlon

Didim Triatlonu’nda Neler Oldu?

Bu yıl ikinci kez koşulan Didim Triatlonu ve Aquatlonu’na katılım, beklenin altında kaldı. Geçtiğimiz yıllara oranla özellikle yaş grubu sporcularının %60 oranında daha az katılımcıyla yarıştığı Didim’de, minik, yıldız, genç ve elit sporcuların sayısında da bir artış gözlenemedi.

Didim'de Miniklerde 166, yaş grubunda 95, yıldızlarda 41, gençlerde 27 elitlerde 10, paralimpikte 3 olmak üzere toplamda 342 sporcu mücadele verdi. Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse geçtiğimiz yıllarda tüm kategorilerin katıldığı ulusal sprint triatlon yarışlarında toplam katılımcı sayının 600’lere ulaştığını hatırlatmakta yarar var.

Bu yıl, Didim Triatlonu ’nu geçen yıldan farklılaştıran iki değişiklik söz konusuydu. İlki, bu yıl Didim’ de yaş grupları da yarışabildi. Geçtiğimiz yıl yaş gurupları haricinde tüm kategoriler start almıştı. İkincisi ise koşu parkuru geçen yılkinin tam aksi istikametine verilmiş olmasıydı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Altınkum sahilinde suya giren sporcular, yüzme etabı sonrasında yeni sıcak asfalt yapılmış ve toplamda 150m irtifa kazanımı olan Atatürk Bulvarı’n da bisiklet çevirdiler. Bisikletten inen triatletler kordon boyunda geçen yıla göre tam ters istikamette koştular. Tüm etapların mesafe ölçümünün hemen hemen %99 oranında tam olması ise dikkat çeken bir başka konuydu.

Teknik Toplantı

Kayıt ve teknik toplantı geçtiğimiz sene olduğu gibi bu yıl da cumartesi öğleden sonra Didim Beach Otel’ de gerçekleştirildi. Saat 16:30’ da başlayan kayıt ardında saat 18:30’ da teknik toplantıya geçildi. Federasyon Başkanı İsa Tamer Çelik oldukça kısa bir açılış konuşması yaptı. Çelik, konuşmasında; “İkincisi yapılacak olan Didim Triatlonu’ na hoşgeldiniz. Malum triatlon zor günlerden geçiyor. Bu spora emeği geçen herkese teşekkürler. Bu sporu özveri ile yapıyorsunuz. Yarın için sizlere başarılar diliyorum. İnşallah kazasız belasız bir yarış diliyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Ardından teknik sunum için söz alan MHK Başkanı Aydoğan Ulaş, yarışma kuralları ve parkur hakkında bilgilendirme yaptı. Ulaş; “Geçtiğimiz yıldan farklı olarak denize girişin sığ olması nedeniyle yüzme startının kumsaldan 50m ileride başlanacak. Ayrıca M1 ve M2’ lerin de koşu mesafesi ona göre ayarlanacak. dedi.

Ulaş daha sonra ilk kez bir teknik toplantıda antrenörlerin fikrini almak amacıyla oylama yaptı.  “M1’ lerin koşu turu, 1 tur mu, 2 tur mu olsun?” diye yapılan oylama el kaldırma usulü ile gerçekleştirildi. Oylamanın sonucunda da M1’ lerin koşu turunun tek tur üstünden olması yönünde oy birliği ile karara bağlandı.

Sonrasında parkuru hakkında açıklamalara devam eden Ulaş, kategoriler arası draft yasaktır şeklindeki hatırlatmasının ardından Alp Işkın’ ın söz alarak; elit erkek ile genç erkeklerin bir arada, elit kadınlarla da genç kadınların aynı anda start almasının kategoriler arası haksız drafta engel olacaktır, bu şekilde start sıralamasının yeniden değiştirilmesini teklif ediyorum demesinin ardından Aydoğan Ulaş, bir kez daha oylama yaptırdı. Bu duruma sadece bir antrenörün itiraz etmesi nedeniyle bu tip bir start uygulaması kabul edilmedi. Teknik sunumun tamamlanmasının ardından da toplantı sonlandı.

Yarış Günü

Yarışlar, oldukça sıcak ve nem oranı yüksek bir havada koşuldu. Pazar sabahı 08:30’ da elitler ile başlayan yarışalar ilerleyen saatlerde genç, paralimpik, yıldız, M3, M2, M1 ve en son 14:30’ da yaş grupları startı ile sürdü. Öğlen 12’ den sonra sert esen güneyli rüzgarlar günün ikinci, yarısında start alan kategorilerin işini zorlaştırdı. 13:45’ de değişim alanına girmesi gereken yaş grupları bisiklet askılık numaralarının değiştirme işlemi uzaması nedeniyle değişim alanına geç girince start da 20 dakika geç verildi. Artan rüzgâr ve dalgalı deniz nedeniyle sporcular az da olsa olumsuz etkilenirken, günün ilerleyen saatlerinde denizde çok sayıda yüzen tatilciler de ayrı bir sorun olarak sporcuların karşına çıktı. Bisiklet etabının sıcak asfalt olması sporcuların sürüş konforunu arttırmasına karşın her zamanki gibi parkura kontrolsüz giren yayalar zaman zaman korkulu anlar yaşanmasına neden oldu.

Benzer sporcu-yaya karşılaşmaları koşu parkurunda da yaşandı. Yarış sonrasında öğrendiğimize göre; bisiklet parkurunda yayalar geçmesin diye bağlanmış olan emniyet şeridi iplerinin koparılması sonucu yaş grubunda yarışan iki triatlet güvenlik şeridinin bisikletlerine dolanması nedeniyle düşerek hafif bir şekilde yaralandıkları bilgisi geldi. Yaş gruplarındaki tüm sporcuların koşu etabının tamamlanmasının ardından açıklanan sonuçlara göre önce yaş grubu kadınlar ardından da erkeklerin madalya töreni gerçekleştirildi ve yarışlar son bulmuş oldu.

Bayram Yalçıkaya

Yarıştan bir gün önce Didim’e gelen başkan adayı Bayram Yalçınkaya ile teknik toplantı çıkışında bir araya geldik ve kendisi ile bir kez daha sohbet etme imkânı buldum. Triatlon konusunda oldukça yoğun günler geçirdiğinden bahsetti ve seçime kadar da bu tempoda gideceğini söyledi. Ben de fırsattan istifade kendisine minik sporcu velilerinden gelen bir soruyu yönelttim.

Sorum, geçen yıl aquatlondan, triatlona geçiş yaptırılan miniklerin bu yıl tekrar eskisi gibi aqautlonda yarıştırıldığını ve kendisinin seçilmesi halinde bir yap-boz tahtasına dönen yarışma türünün gelecekte nasıl bir hal alacağının aileler tarafından merak konusu olduğuydu.

Bayram Yalçınkaya; Biz hali hazırda bu konuyu araştırıyoruz. Yurtdışında triatlona başlama yaşı 6 yaştır. Yurt dışında 6-9 yaş aralığındaki minikler triatlon yaparlar fakat orada yapılan bu yarışlar çocukların triatlonu öğrenme ve eğlenme yarışıdır. Biz de ise bu durum öğrenme ve eğlenmeden ziyade kapışma halini almış durumda. Bu çok doğru bir uygulama değil. Miniklerin bu şekilde aşırı bir rekabet ortamına sürüklenmesi, çocuklarda erkenden doygunluğa yol açabilir. Bu yüzden miniklerin yarışma günlerini ayırıp velilerine de spor ve beslenme konularında seminer vererek onları bilgilendireceğiz.

Öte yandan eğer göreve gelirsem bu yılki faaliyet programında değişiklik yapmayacağız ama sezonun kapanmasının ardından yapacağımız çalıştay ile gelecek yılın programı şekillendireceğiz. Gelecek yıl ise minikler için iki triatlon ve iki aquatlon yarışı yapmayı tasarlıyoruz. Bu tür durumlarda federasyonlar sınırları doğru çizmeli. Eğer siz sınırları doğru çizmezseniz antrenör ve aileleri yanlış yönlendirmemiş olursunuz. Son olarak da eklemek istediğim konu paratriatletler tek kategori altında yarışıyorlar. Burada bir eksiklik var. Paratriatletler kendi içinde kategorilere ayrılır. Göreve geldiğimizde bu ayrımı doğru bir şekilde yapacağız ve arkadaşlarımıza dünya çapındaki organizasyonlara uyumlu hale gelmesini sağlayacağız.” diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlu-Yorum

Bu yılki Didim Triatlonu geçtiğimiz yıldan bir tık daha iyi organize edilmişti. Günü kurtaran şeyin başında koşu parkuru ve finiş alanının geçen yıl yapılan yanlış konumlandırmadan ders alınarak doğru konumlandırılması idi. Günü kurtaran bir diğer konu ise yarışın yaş gruplarına açılmış olmasıydı. Ayrıca geçen sene çağrılması unutulan ambulansların bu yıl unutulmamış olması da önemli. Mesafelerin tam denilip de tam anlamıyla doğru çıkması da sevindirici bir gelişme elbette. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse elbette organizasyon mükemmel değilse de parkur düzenlemesi ve arttırılmaya çalışılmış güvenlik gibi unsurlarla şimdiye kadarkilerin en iyisi olduğu söylenebilir.

Geçtiğimiz yıl yüzme başlangıcını kumsaldan yapan sporcular, yaklaşık 100m kadar sığ suda hem girişte hem de çıkışta koşmak zorunda kalmışlardı ve bu konu sporcular tarafından çokça şikayet konusu olmuştu. Bu yıl bu sorunu minimize etmek için start, kumsaldan 50 m ileriden denizin içinde verilerek çözülmeye çalışılmış.

Yarışma start saatlerinin doğru planlanamamış olması ise önemli bir olumsuzluk olarak karşımıza çıkmakta. Yaş gruplarının saat 14:50’ de günün son startını almaları ile öğleden sonra kumsal ve yollarda artan günü birlikçiler az da olsa sıkıntılı anlar yaşanmasına yol açtı. Aslında bisiklete binmeyen sadece yüzme-koşu yapan tüm minikler kategorisi günün son yarışları olarak planlansaydı, yaş grupları daha erken saatte bisikletten inecekleri için saat 17’ ye kadar ana arter kapalı kalmayacak ve yoldaki güvenlik ihlalleri minimize edilmiş olacaktı. Yaş grubu sporcu sayısı normalden az olduğu için pek sorun çıkmasa da sayı daha fazla olsaydı sorun çıkma ihtimali yüksekti.

Ayırca her zaman olduğu gibi teknik toplantı salonu yetersiz kaldı. Bu konu miniklerin aquatlon yarış ve toplantılarının triatlon yarışlarından ayrılması ile kolaylıkla çözülebilir. Geçtiğimiz yıl Burhaniye Triatlonu yarışı teknik toplantısında Halil Tuna miniklerin triatlon toplantısından ayrı toplanacağını söylemesine karşın hala nedense bir arada toplantı ve yarış yapıldığı için çeşitli sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor.

Bir diğer oldukça önemli konu ise federasyonu bu yıl anlaşma yaptığı yeni çipli zaman ölçüm firması www.racetimekeeper.com 2017 yılındaki özel bir yarış olan Swim Run Cahallenge dahil çeşitli multi spor yarışlarda ölçüm yapan firma özel ve federasyon yarışı olmak üzere toplamda 7 yarışta ölçüm yapmış. Onca zamandır Triatlon, Duatlon ve Aquatlon yarışlarında ölçüm ve sonuç veren RaceTime Keeper, halen yarış splitlerini veremiyor. Üstelik verdiği sonuç tablosu da ITU standartlarını oldukça uzağında. Kimse darılmasın ama multi spor sporcusuysanız yarış splitlerinizi görmek istersiniz. Ayrıca bazı yarışmacılara verilen kredi kartı şeklindeki ayak bileğine bağlanan çipler kesinlikle çok sağlıksız ve emniyetsiz. Bunlar, koşarken ayak bileğini tahriş etmekle kalmıyor yüzme etabında bir başka sporcunun yaralanmasına neden olabilir. Bu iki konunun İznik Triatlonu’ na kadar yetkililer tarafından çözülmesi dileğiyle…

Yarış sonuçları için burayı tıklayınız

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Ertunç Önen
Yazan: Ertunç Önen   29.05.2018 18:35:11 - 18:35:10Alpay eline sağlık, gitmesekte görmüş kadar olduk. Akıcı ve bilgilendirici anlatımın için teşekkürler.

Yazıya Yorum Ekleyin