Blog > Merak Ettikleriniz

Hestourex Antalya Duatlonu ve Türkiye Duatlon Şampiyonası Madalyaları Sahiplerini Buldu

   /   Yazar:    /   Yorum: 0   /   10 Nisan 2019

etiketler  duatlonalanyagazipaşaantalya duatlonuduatlon finali

Hestourex Antalya Duatlonu ve Türkiye Duatlon Şampiyonası Madalyaları Sahiplerini Buldu

Hafta sonunda Hestoruex Antalya Duatlonu yarışları Antalya Expo Sergi Alanı’ nda gerçekleştirildi. İlki geçtiğimiz ay Marmaris’ de yapılan Türkiye Duatlon Şampiyonası’ nın ikinci ve final yarışı olan Hestourex Antalya Duatlonu’ yarışlarına katılım hayli yüksek oldu. 

Antalya Duatlonu, cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Hestourex 2019 (Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongresi ve Sergisi) bünyesindeki tek spor etkinliği ve yarış organizasyonu olarak dikkat çekti. Yarışların kayıt, çip dağıtımı ve teknik toplantısı, Anfaş Antalya Expo Merkezi’ deki Hestourex fuar alanında gerçekleştirilirken pazar günü koşulan yarışlar Antalya Expo Sergi Alanı’ nda gerçekleştirildi.
 

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl dördüncüsü yapılan Ironman Turkey yarışında bisiklet parkurunun bir kısmını Expo Sergi Alanı’ nda geçirilmişti. Expo Sergi Alanı, bu yıl tarihinde ilk kez Antalya Dualtonu’ nun koşulması ile tam anlamıyla bir yarış organizasyonuna ev sahipliği yapmış oldu.

Yarışlardan bir gün önce Antalya’ ya gelen sporcular, serin ve yağışlı bir havayla karşılaştılar. Hava durumu verileri gece ve ertesi sabah saatlerinde yağış ihtimali veriyor olması sporcularla teknik adamları endişelenmelerine neden oldu. Yarış sabahı ılık bir güne uyanan sporcular, gökyüzünü kaplayan gri bulutların yağış bırakmaması ve günün ilerleyen saatlerinde de yerini güneşe bırakmamasına sevindiler. Sabah ilk startta ıslak olan zemin gün içinde hızla kurudu.

YARIŞ GÜNÜ

Oldukça sıcak bir Antalya gününde süren yarışların ilk koşusu iki tur üstünden yaya ve trafikten izole fuar alanının merkezinde bulunan gezi ve kreasyon alanında yapıldı. Güneyli esen rüzgarlar, çevresi korumalı bu alanda pek etkili olmazken, 3 turluk bisiklet etabı da yine yaya ve trafikten tamamen izole sıcak asfalt bir yolda koşuldu. Bisiklet etabının fuar alanının çevresindeki açık alandan aldığı sert güneyli rüzgarların zaman zaman sporcuları zorladığı görüldü. Tek turdan oluşan son koşu ise ilerleyen saatlerde artan sıcaklık yüzünden yaş grubu sporcuların zor anlar yaşamasına neden oldu.  

BİZE İLHAM VERENLER

Final yarışıda yine oldukça renkliydi. İlk bakışta en çok dikkat çeken kategori paralimpik kategorisi oldu. İlk kez Antalya’ da ülkemizdeki en yoğun katılımlı paralimpik dualton yarışı yapılmış oldu. Toplamda 16 paralimpik atlet dört ayrı kategoride mücadele verdi. Ayrıca bu yıl önceki yıllardan tanıdığımız paralimpik sporcuların yanı sıra yeni sporcular da yarışlarda ter döktü.

Yeni paralimpik sporcuları arasında geçtiğimiz yıl bisiklet antrenmanı esnasında bir aracın çarpması sonucu her iki bacağını kaybeden bisikletçi Barış Asa da vardı. Hatırlayacağınız gibi Barış Asa geçtiğimiz yıl geçirdiği kazadan sonra uzun bir tedavi ve rehabilitasyon süreci geçirmiş ve geçtiğimiz günlerde tekrar bisiklet antrenmanlarına başlamıştı. Böylelikle Asa, haftasonunda da ilk kez bir duatlon yarışında start aldı. Kendisi ile yarışma öncesi yaptığımız kısa sohbette ilk kez koşacağı bu yarış için koşuya uygun olamayan bir protezle geldiğini ama yarışı bitirmek için çok kararlı olduğunu öğrendik.


Öte yandan son yıllarda triatlon ve duatlona artan ilgi sonucu yaş kategorilerinde yukarıya yaşlara doğru artan sporcu sayısında artış olduğu görülmekte.  Kadın sporcular arasında en kıdemli yaş kategorisi sporcusu Cennet Teker olurken,  erkeklerde 1948 doğumlu Halil Tuna, ve 1949 doğumlu Ali Bıdı en kıdemli sporcular oldu. Ardından 1951 doğumlu Ayhan Akbay,  1955 Fikret Akay, 1957 doğumlu Kadri Koç, 1959 doğumlu Bülent Yıldırım dikkat çekti.

Yarışlardaki diğer renkli simalar ise Eski TTF Başkanı Hamdi Güneş idi. Güneş bu sezon katıldığı iki duatlon yarışı sonrasında ülkemizdeki ilk Türkiye Duatlon Şampiyonu olan eski başkan ünvanını final yarışında kürsüye çıkarak ele geçirdi.

Diğer renkli simalar arasında ülkemizdeki ilk triatlon ve ironman kampı olan Ironcamp organizatörü Emre Tacir, Rossit Sport Etkinlik ve Spor Organizasyonları sahibi Polat Dede, Asla Durma Fatih Topçu, Caretta Sport Etkinlikleri organizatörü Onur Şentürk vardı. Şentürk aynı zamanda yarışıp hem de finalin teknik organizatörlüğünü gerçekleştiren kişi olarak ayrı bir efor gösterdiğini belirtmeden geçememek lazım.

Gün boyu süren yarışlarda dikkat çeken farklılıklar arasında çipli ölçüm sistemindeki iki yenilik öne çıktı. Bunlardan ilki tıpkı ITU yarışlarında olduğu gibi finişi geçen sporcuların anında finiş zamanını görebildikleri dijital tabela uygulamasıydı. Bir diğer ise finişi geçen sporcuların finiş fotolarının çekilmesi oldu. Racetiming.com.tr ‘ nin kurucusu Kerim Fevzi Karaoğul’ dan aldığımız bilgiye göre çekilen fotolar federasyona teslim edileceği ve federasyonun yayınlamasının ardında sporcuların fotoğraflarına ulaşabileceğini öğrendik.

Gün byou süren yarışlar ve madalya törenleri tüm kategorilerin finiş görmesi ile saat 18:30’ da sona erdi. Yarışlarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmamasına karşın start saatlerinde küçük gecikmeler ve şampiyona puanlarının hesaplanması, son ödül tören saatinin sarkmasına yol açarken TTF 2019 Türkiye Duatlon Şampiyonası sezonuna Antalya Expo Sergi Alanı’ nda nokta koymuş oldu.

Son bir not. Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya' dan aldığımız bilgiye göre gelecek yıl Expo Sergi Alan: ndaki gölet kullanılarak bir triatlon yarışı yapılması çalışmaları şimdiden başlamış.

Önümüzdeki ilk yarış ise 27-28 Nisan’ da puanlı triatlon sezonunun ilk yarışı olan Gazipaşa Sprint Triatlon yarışı…

Bol yarışlı günler…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

http://racetiming.com.tr/sonuclar/antalya-duatlonu-2019/

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin