Blog > Merak Ettikleriniz

Ironcamp Erdek 2018 ve Emre Tacir ile Çok Özel

   /   Yazar:    /   Yorum: 0   /   28 Ağustos 2018

etiketler  ironcampEmre TacirHülya MotelTriatlon KampıTriatlon

Ironcamp Erdek 2018 ve Emre Tacir ile Çok Özel

Bu yılın ikinci Ironcamp’ ı, 22- 26 Ağustos tarihleri arasında Erdek Hülya Motel’ de kapılarını 17. kez triatlon ve ironman severlere açtı. Beşinci yaşını kutlayan kampa katılım her zaman olduğu gibi yüksek oldu. Katılımcıların 4 gece 5 gündüz konakladığı kampta her yaş grubu ve performanstan sporcu ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Katılımcılar kamp süresince deneyimli antrenörler tarafından teorik ve pratik eğitimlere tabi tutuldular.

Sitemizi yakından takip edenlerin hatırlayacağı gibi bu yılki ilk Ironcamp, 11-15 Nisan tarihleri arasında Kemer'de gerçekleştirilmişti. 2018’ de Kemer’ de gerçekleşen ilk kampını daha önce Ironcamp Kemer 2018 adlı yazımızda ayrıntıları ile sizlere aktarmıştık. Merak edenler burayı tıklayarak okuyabilir. Bu yazımda da Ironcamp Erdek 2018’ e katılamayanlar için genel bir değerlendirme, bilgilendirme yapmak istiyorum.

Bayramın ikinci günü 22 Ağustos Çarşamba sabahı İstanbul, Adana, Ankara, Bursa; İzmir, Kuzey Kıbrıs gibi farklı illerden gelen farklı yaş ve performans seviyesindeki 48 triatlet ile 26 kişiden oluşan aileleri beş gün boyunca tecrübeli Triatlon Antrenörleri Mert Onaran, Alper Köksoy ve Caner Algün’ den farklı performans seviyelerine uygun olarak pratik ve teorik triatlon eğitimleri aldılar. Pilates Eğitmeni Natallia Rad, tarafından verilen Anti gravity yoga ve pilates dersleri ise triatletlerin sportif çalışmalarında önemli ve farklı bir sinerji yarattı.

Kamp Antrenman Programı

Kampı biraz açmak gerekirse, her sabah saat 06’ da uyanan katılımcılar yüzlerini denizde yıkayarak güne başlıyordu. 07’ de başlayan yüzmede teknik ve hız çalışmalarının ardında yapılan iştahlı kahvaltıların vazgeçilmezi karpuz, kamp boyunca sporcuların unutulmazları arasında yer aldı. Kahvaltıdan sonra çıkılan bisiklet antrenmanları sporculara göre ayarlanmış farklı eğim, mesafe ve performansta gerçekleştirildi. Güvenliği sağlayan takip araçları aynı zamanda sporcuların sıvı ihtiyacını karşılarken bir yandan da kampta kalan sporcu ailelerin gönüllü gençleri, triatletlerimizin artistik pozlarını çekmeyi ihmal etmediler.

Sürüşten dönen katılımcılar lezzetli Hülya Motel yemekleri ile boşalan glikojen depolarını doldurduktan sonra serbest saatte kimileri kumsalda kimileri ise odasında dinlenmeye çekilmeyi tercih ediyordu. Bisikletle günün ikinci antrenmanını yapan triatletler için kampta henüz gün bitmiş sayılmıyordu. Günün son triatlon antrenmanı ise farklı performans ve drill çalışmaları içeren koşu antrenmanları oluyordu. Aslında günün son antrenmanı koşu demek de pek doğru bir tanım olduğu söylenmek yanlış olur. Özelikle günü taçlandıran son çalışma ise deneyimli Pilates Eğitmeni Natallia tarafından verilen pilates ve streching çalışmalarıydı. Büyük küçük demeden sporcu ve ailelerinin katıldığı çalışmalar bazen statta yapılan koşu sonrası çimlerde bazen kumsalda gün batımının romantik atmosferinde gerçekleştirildi.

Pilates &Anti Gravity Yoga ve Natallia Rad

Kamptaki yüzme, bisiklet koşu antrenmanlarının yanı sıra oldukça önemli ve sevilen bir diğer fiziksel aktivitenin Pilates Eğitmeni Natallia Rad tarafından yaptırıldığını söyleyebiliriz. Sporcu ve ailelerinin katılımı ile gerçekleşen pilates ile anti gravity yoga dersleri herkes tarafından çok sevildi. Sporcular, günün son antrenmanı olan koşudan sonra yorulan kaslarını Natallia’ nın yaptırdığı streching ve pilates dersleri ile dinlendirme imkânı elde etiler. Natallia’ nın grup pilates çalışmaları haricinde günün her saatinde triatletlere özel uyguladığı anti gravity esneme hareketleri oldukça ilgi gördü. Pilates eğitmenin sempatik tavırlarının yanı sıra mantes cinsi küçük dostu 7’ den 70’ e herkesin ilgi odağı oldu.

Kamp Teorik Eğitimleri

Kampın ilk akşamı yemek sonrası tüm katılımcıların tek tek kendilerini tanıtarak kaynaşması sağlanırken ardından gelen akşamlarda kamp antrenörleri Mert Onaran, Alper Köksoy, Caner Algün’ ün yanı sıra Ironman Emre Tacir ve Kalp Cerrahı Begüm Özüekren Kasapoğlu tarafından verilen teorik eğitimlerde; yüzme teknik eğitimleri, sporcu sağlığı, beslenme, ergojenikler, triatlon ve ironman yarışlarında dikkat edilmesi gereken hususlar gibi en temel konularda görsel sunumlu dersler verilerek sporcuların yaptıkları branşa karşı bilinçlenmeleri sağlanması ise gelecekte triatlon yaparken daha dikkatli olmaları için ayrı bir katma değer yarattığını söyleyebiliriz.

Sprint Triatlon ve Aquatlon Karışık Bayrak Takımı Yarışı

Oldukça yoğun geçen kampın ilk üç gününü takip eden Cumartesi sabahı sporcular sprint mesafe triatlon antrenman yarışı ile kendilerini hem test etme hem de tecrübelerini geliştirme şansı elde ederken daha önce hiç yarışa katılmamış olan yeni başlayanlar için gerçek bir triatlon yarışını simule etme imkanı yarattı. Sprint mesafede yarışan sporcular bir yandan bir yarış heyecanı yaşarken bir yandan da eğlenceli dakikalar geçirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle yarış sonrası yaşadıklarını dile getiren katılımcıların başlarından geçenleri anlattıkları anlardaki heyecanları görülmeye değerdi.

Bir diğer eğlenceli ve heyecanlı yarış ise kampın son günü sabah erkenden gerçekleştirilen aquatlon karışık bayrak takım yarışı oldu. Triatlon Dünyasının görsel ve yüksek nabızlı yeni multispor yarış branşı olan karışık bayrak yarışı (Mixed Relay Race) kampın son gününde sporculara kısa ama yüksek nabızlı yarış heyecanını yaşatarak büyük bir tecrübe elde etmelerine yardımcı oldu. Bir gece önce çekilen kura ile eşleşen sporcular yarış günü 250m yüzme, 1000m koşu mesafesini iki şer kez koştu. Kısa olmasına karşın çok hızlı bir yarış formu olması nedeniyle oldukça yüksek kompetitif bir özelliğe sahip karışık bayrak yarışında mücadele eden atletlerin heyecanı gerçekten görülmeye değerdi.

Hülya Motel Çalışanlar ve Kamp Organizasyon Ekibi

Kökeni oldukça eskilere dayanan Hülya Motel, 1965 yılında hizmet vermeye başlamış. Erdek' teki ilk motellerden olan Hülya Motel, Rıza-Mualla Kutlu tarafından kurulmuş ve yarım asırdan fazla bir süredir hizmet vermeye devam ediyor. Organizasyonunu Maratonist Spor Kulübü Başkanı Emre Tacir’ in yaptığı Ironcamp’lar ise son beş yıldır Hülya Motel’in oldukça sıcak aile atmosferinde içinde gerçekleşiyor. Katılımcıların, Katılımcılar adına A’dan Z’ye tüm personelinin gösterdiği samimi ilgi ve alakaya teşekkür borçlu olduğumuzu söylemek istiyorum.

Diğer yandan Ironcamp organizasyon ekibinde kamp direktörlüğü yapan iki önemli isimi de söylemeden geçmemek lazım. Tüm katılımcılara Ironcamp’ a kayıt olduğu andan kamptan ayrılana kadarki süreçte hizmet veren iki harika isimden biri işin planlama ve projelendirme kısmında Batuhan Ünal, diğeri ise işleyiş kısmında yer alan Ali Orhun. Katılımcıların iyi bir kamp dönemi yaşamaları için gerekli tüm ihtiyaç ve organizasyonu gerçekleştiren bu iki enerjik arkadaşımıza da sıcak dostlukları ile organizasyon için hepimizin adına teşekkür etmek istiyorum.

Erdek Halkına Teşekkür

Ülkemizde son yıllarda artan spor bilinicinin yanı sıra son beş yıldır Ironcamp’ ı fazlasıyla benimsemiş olan Erdek halkının kamp boyunca tüm sporculara özellikle hoşgörü ve saygı göstermesi takdire şayan olduğunu söyleyebilirim. Oldukça modern ve sempatik bir turistik belde olan Erdek, coğrafi açıdan multi spor antrenmanlara uygun olmasının yanı sıra yerel halk ve misafirlerin engin sabırlı yaklaşımları sayesinde alkışı hak ediyor. Sokaklarda mayo ve taytlarla koşan bisiklete binen sporculara asla müdahalede bulunmayan ve yeri geldiğinde motive ederek olumlu tezahüratlarda bulunan Erdek halkının, biz triatletlerin kamp sonunda hoş izlenimlerle ayrılmasını sağladığını belirterek teşekkür etmek istiyorum.

Emre Tacir’ le Çok Özel

Oldukça yoğun geçen kamp sürecinin tamamlanmasının ardından ancak kampın bittiği son gün olan pazar akşamüstü Ironcamp’ın kurucusu Emre Tacir’ le sohbet imkanı elde edebildim. Malum antrenmandan antrenmana koşarken beden ve zihin enerjinizi sadece kampa odaklayabiliyorsunuz. Tüm bu yoğun koşuşturmaca bitince rahat bir nefes alıp Maratonist Başkanı Tacir’ le kamp, triatlon ve spor üstüne biraz sohbet yaptık.

Öncelikle hemen bir müjde vereyim. İlk iki kampı kaçıranlar 26-30 Eylül tarihleri arasında Antalya Belek’ te bu sezonun üçüncü ve son Ironcamp’ ını katılabilecekler. Yalnız bu kamp diğerlerinden farklı olarak Gloria Ironman’ e hazırlık kampı olma niteliğini taşıyor.

Şimdi sizleri Emre Tacir’ in anlatımıyla baş başa bırakıyorum.

Emre Tacir’ le Çok Özel

“Ironcamp bu yıl beşinci yılını doldurdu. Bugüne kadar 1000’ e yakın atlete ve onlarla birlikte gelen ailelerine hizmet verdiğimiz kampımızın programı yurtdışındaki kamp programlarını aratmayacak seviyede. Ironcamp’ ın amacı kadın ve erkek her yaş grubundaki sporcuya hem antrenmanı yaptırmak hem de triatlonu tanıtmak. Aynı zamanda da katılımcıların daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalarını da sağlamak istiyoruz.

Hiçbir kar amacı gütmeyen kampımız aynı zamanda bir çeşit sosyal sağlık projesi olarak her yaş ve sosyal kesimden sporculara hitap ediyor. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz son iki kampta yeni başlayanlara alt yapı antrenörleriyle de hizmet vermeye başladık. Antrenörlerimiz yeni başlayanlara yüzme, bisiklet ve koşuda teknik çalışmalar da vermeye başladı. Bizim çalışmalarımızda her seviyeye uygun antrenmanlar verilirken oldukça yoğun bir program uygulanıyor fakat asla zorlama olmadığını da belirtmek isterim.

Son iki yıldır Mert Onaran’ın antrenörlüğünde gerçekleştirdiğimiz kamplarımıza bu yıl Alper Köksoy, Caner Algün ve de Natallia Rad’da katıldı. İşin mutfağında yer alan Kamp Direktörü Ali Orhun ve Batuhan Ünal’ da tüm organizasyon ve sporcuların ihtiyaçlarından sorumlu. Özellikle Ali Orhun, beslenme, antrenman saatleri araçlar, yarış parkurlarının hazırlanması gibi oldukça önemli konulardan sorumlu.

Bu işe başlarken İspanya, İtalya ve Almanya’da ki kamplara katıldık ve bunu konsept olarak Türkiye’ ye nasıl uyarlarız diye araştırma yaptık. Malum triatlon çok pahallı bir spor branşı ama biz bunun aksine herkese uygun kamplar yaparak hem öğrenci hem de CEO’ları bir araya getirmeyi başardık. Ben ilerde bu tür “Budget Camp” ların artacağına inanıyorum. Üstelik ülkemiz bu nokta yakın çevresindeki ülkelerin çekim merkezi olabilir.

Son yıllarda ironman ve triatlonun marka değeri arttı. Özellikle 30-50 yaş aralığındaki çalışanlar kedilerini bir challenge ile dış dünyaya ispatlamak istiyor. Bu çok doğal, çünkü bu bireyin kendi ile olan savaşı. Triatlon ise bunun için çok uygun bir mecra.

Geçmiş federasyonlar triatlonda ironman markasına uyum sağlayamadılar. Yeni federasyon yönetiminin bu durgunluğu aşacağını ve triatlonun önümüzdeki 3-4 yıl içinde ulusal bir ironman marka yarışı ile patlama yaşayacağını düşünüyorum.

Ayrıca tüm bunlara paralel olarak federasyonun ITU ile iş birliğini arttırması, development program kursları ile teknik delege ve antrenörlerin gelişimine önem vermesi gerekiyor. Bu türden teknik gelişim sporcularımızın olimpiyat hedeflerine en büyük katkıyı sağlayacaktır.”

Son söz de Triatlon Dünyası editörü olarak benden gelsin; 

İroncamp' a katılmazsanız ne olur? 

Her zamanki gibi gündelik yaşamınız ve  antrenmanlarınız devam eder.

Ironcamp' a katılırsanız ne olur?

Yeni dostlar kazanır, eğlenceli antrenman ve yarışlar yapar, teorik ve pratik bilgilerinizi arttırıp kamptan güzel anılarla ayrılırsınız.

Bol triatlonlu  günler diliyorum

Fotoğraflar: Ironcamp ekibi

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin