Blog > Merak Ettikleriniz

Ironcamp Kemer 2018

   /   Yazar:    /   Yorum: 0   /   17 Nisan 2018

etiketler  ironcamptriatlontriatlon kampı

Ironcamp Kemer 2018

Bu yıl 16. kez kapılarını triatlon severlere açan Ironcamp, 11-15 Nisan tarihleri arasında Kemer Barut Otel’ de yapıldı. 5 kadın 25 erkek toplam 30 sporcu ve ailelerinin katılımı ile gerçekleşen triatlon ve ironman kampı 4 gece- 5 gündüz, Barut Otel’ler zincirinin Kemer’ deki beş yıldızlı tesislerinde “Unlimited –all” konaklama şeklinde gerçekleştirildi.

Aslında triatlon ve ironman yarışları ile ilgileniyorsanız her yıl iki ya da üç kez tekrarlanan “Ironcamp” serisini duymuşsunuzdur. Duymayanlar için kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse; Emre Tacir’ in 2013 yılında kurmuş olduğu Ironcamp serisi ilk kez kapılarını 15 Eylül 2013 Erdek’ te Hülya Motel’ de açtı.

Ironcamp, ardından gelen süreçte başta Erdek, Alanya, Belek ve son olarak da Kemer gibi farklı lokasyonlarda her seviyeden sporcuya açık bir şekilde gerçekleştirilen antrenman organizasyonu olarak triatlon severlere halen hizmet vermeye devam ediyor.

Triatlon ve ironman sporcuları için gerçekleştirilen Ironcamp’ın organizasyonlarını Batuhan Ünal ve Ali Orhun asiste ediyor. Bu manada yaş gruplarının triatlon ve ironman yarışlarına hazırlanmasında ülkemizde bir ilk olma özelliğini taşıyan Ironcamp son beş yılda çok çeşitli performans seviyesindeki sporculara faydalı oldu.

Hiçbir ticari kâr amacı gütmeyen bir antrenman kampı olma özeliği taşıyan Ironcamp’ın, katılım ücretleri sadece konaklanılan tesise göre değişiyor. Ödemiş olduğunuz bu ücrete, her şey dahil konaklama, coaching (antrenörlük hizmetleri), su altı su üstü kamera çekimleri ile fotoğraf çekimleri, teknik brifingler ve bisiklet antrenmanlarında araç eskortunun da dahil olması ise bulunmaz bir imkân olarak ifade edilebilir.

Bu türden triatlon ve ironman kamplarının yurtdışındaki günlük fiyatları 100 Euro’ dan başlayıp 200 Euro’ların üzerilerine çıktığı ve böyle bir kampa yurtdışına çıkarken zorunlu olarak ulaşım, transferler, pasaport harç, vize işlemleri için ödenecek olan ücretler de hesaba katıldığı zaman Ironcamp’ da ödeyeceğiniz rakamların yaklaşık, 8-10 katına kadar fazlasına ulaşabiliyor.

Geçtiğimiz 5 yıl içinde gerçekleştirilen kampları antrene eden gerek yerli gerekse yabancı antrenörler, katılımcıların triatlon ve ironman konularında kendilerini geliştirmesine yardımcı olurken çok farklı mecralardaki sporcuların kaynaşmasında da etkili olmuş.

Son iki yıldır triatlon milli takım antrenörlüğü yapmış olan eski Milli Triatlet Mert Onaran ile çalışmalarını sürdüren Ironcamp, Kutluhan Korkmaz, Cihan Arsak, Burkay Günay gibi hocalar ile çalışmasının yanı sıra İtalya Triatlon Milli Takım Antrenörlüğü ve Türk Triatlon Milli Takımı Antrenör ve Koordinatörlüğü yapmış olan Andrea Gabba ve çeşitli Ironman Dünya Şampiyonlukları sahibi Belçikalı Luc Van Lierde’nin katılımı ile sporcuların gelişimini sağlamış. Buradan bakınca bu spora gönül vermiş triatlet ya da ironman sporcular için kampların ne kadar önemli olduğunu da anlaşılmakta.

Ironcamp Kemer Günlükleri

Kemer Ironcamp’ ı kısaca özetlersek beş gün boyunca sporculara üç ayrı branşta verilen teknik, kuvvet, sürat, dayanıklılık ve esneklik çalışmaları yapıldığı kamp ortamı dersek sanırım çok doğru bir tanım olur. Geniş bir antrenman yelpazesinde yapılan çalışmaları her performans seviyesinden sporculara hitap edecek şekildeki antrenmanlarla verilmesi ve bu noktada hiçbir sporcunun yalnız bırakılmaması motivasyon açısında oldukça önemliydi.

Kampın ilk günü olan 11 Nisan Çarşamba öğlen saatlerinde sporcuların Kemer Barut Otel’e gelmesi ile start verilmiş oldu. Atletler kısa bir hazırlık sonrasında Mert Onaran ve Yard. Ant. Caner Algün’ ünün eşliğinde havuzda yapılan yüzme stili gözlem ve temel drill çalışmaları ile kampın ilk antrenmanını gerçekleştirdiler. Yüzme çalışmaları sonrasında 40dk kadar düşük nabızlı koşu antrenmanına geçen triatletler hafta sonunda gerçekleşecek olan Eventhlon’un start, transation ve bisiklet başlangıç parkurunu da incelediler. Koşu dönüşünde yapılan drill çalışmaları ile yere doğru basmayı öğrenen katılımcılar, akşam yemeğini yedikten sonra tanışma toplantısı ile günü sonlandırıp odalarına çekilirken ertesi sabah yapacakları uzun bisiklet sürüşüne çoktan konsantre olmuşlardı.

Ertesi sabah 07’ de kahvaltıya inen triatletler yavaş yavaş birbirlerine de ısınmaya başlamış ve sohbetlerini malzeme, antrenman, yarışmalar ve kişisel tecrübeleri üzerinden koyulaştırmaya başlamışlardı bile. Kahvaltı sonrası kısa bir bisiklet hazırlığı yapan katılımcılar, 60-90 ve 120 km’ den oluşan üç farklı seçenekteki uzun bisiklet antrenmanına topluca çıkış yaptılar. Emre Tacir ’in bizzat kullandığı koruma ve lojistik destek aracı eşliğinde Kemer- Antalya karayolunda yapılan sürüşlerde sporcuların tüm antrenmanlarında olduğu gibi video ve fotoğraf çekimleri de ihmal edilmedi. Öğle yemeğine kadar süren bisiklet antrenmanı sonrasında yemeklerini yiyip dinlenmeye çekilen sporcular öğleden sonra açık deniz yüzme ve yarış startı teknik ve uygulamalı çalışmalarını gerçekleştirdiler. Katılımcılar, bu çalışmada özellikle triatlon ve ironman yarışlarında mass startlarda (toplu çıkış) yaşanan sıkıntıları eğlenceli bir şekilde test etme ve darbelerden korunmayı öğrendiler. İkinci günün sonunda ısınma koşusunun ardından yapılan 10x45 saniyelik interval çalışması, Saliha Yüksel’ in yaptırdığı yoga esnetme çalışmaları ile son buldu.

Sporcular için ilk iki gün boyunca oldukça sıkı geçen antrenmanlar sonrası boşalan glikojen depolarını doldurmak ve günün kritiğinin yapıldığı yemek aralarının en eğlenceli zamanlar olduğu söylersek sanırım hiç de yanlış olmaz.

Üçüncü güne her zaman olduğu gibi 07’ de kahvaltıyla açan Ironcamp Kemer katılımcıları, bisiklette eğim çalışmaları ile güne başlandı. Öğle yemeği ve serbest dinlenme saati sonrasında havuzda teknik çalışma ve sualtı-su üstü video çekimleri ile devam etti. Akşam yemek öncesi topluca yapılan yaklaşık bir saatlik tempo koşusu sonrası esnetme ile rahatlayan atletlerin yemek saatini iple çektikleri gözlerden kaçmıyordu. Akşam yemekleri ve sonrasında yapılan uzun kritiklerin sporcuların günü nasıl geçirdiklerini birbirine anlatarak mutlu olması ise işin diğer keyifli yanlarından biriydi.

Aynı gece ülkemizde sayılı Kona qualifier ve ironman sporcularından olan Oğuz Omur’un yaptığı sunum ise bu işe gönül vermiş herkesin büyük bir keyifle dinlediği bir brifing oldu. Sunum sonrasında Mert Onaran sporcuların yüzme videolarının analizini yaparak yüzme tekniği konusunda farkındalıklarını arttırdı.

Dördüncü gün sabah bir saatlik bisiklet üstüne yarım saatlik koşu ile brick antrenmanı gerçekleştiren katılımcılar bir ironman ya da triatlon yarışı için ihtiyaçları olan kilit antrenman tekniklerinden birini gerçekleştirmiş oldular. Her zamanki gibi öğle yemeği ve istirahat sonrasında kumsalda buluşan sporcular yaklaşık 2000m’lik açık su yüzme antrenmanı yaptı. Akşam yemeği öncesi yapılan yarış hızı fartlek koşu antrenmanı yapılan hız nedeniyle günün en adrenalinli antrenmanı oldu.

Son gün olan pazar sabahı Eventhlon ekibinin Kemer Ayışığı koyunda koyunda gerçekleştirdiği sprint ve 70.3 mesafeleri katılan sporcular haricindeki atletler bisikletle kısa bir ter antrenmanına çıkarak kampa nokta koyarken geride çok güzel dostluklar, heyecanlı ve eğlenceli antrenmanlar ile keyifli anılarla kamptan ayrılma hazırlığına başladılar.

Eğer şöyle kısaca toparlayacak olursak; bir hafta sonunda kendi evimde, mekanımda ya da yazlıkta “Şöyle iki gün boyunca, günde üç antrenman yapayım!” deseniz ne bu tempoyu ne bu ambiyansı ne de bu tadı alabilirsiniz. Kamp ruhu, dostluklar, sürünün çekim etkisi gibi etkenler insanda müthiş bir motivasyon etkisi yaratıyor.

Ben şahsen kendi adıma tüm antrenmanların %95 ‘ne katıldım. Bir tek uzun açık su yüzmesine katılmadım. O da oda arkadaşım ve antrenmanı partnerim Deniz Yılmaz’ın yüzme saati geldiğinde “Hadi abi!” demesine karşın yorgunluktan yattığım yerden kalkamamam yüzünden oldu. Sabah yaptığımız brick antrenmanında yarış hızı ile yapmam ve birkaç gündür biriken yorgunluklar yüzünden tek joker hakkımı orada kullanmak zorunda kaldım.

Sonuç itibariyle kampta asla zorlama yok. Amaç kimseyi sakatlamak değil aksine bir şeyler öğretip kapasitesi doğrultusunda verim alabilmesini sağlamak. Kimse size “Niye yapamadınız?” diye bağırıp, çağırmıyor, ya da limitlerinizin üstünde uçup kaçmanızı da istemiyor. Bu manada da oldukça başarılı bir kamp.

Ironman ve triatlon adına sportif performans, bilgi ve dostluklarınızı geliştirmek adına Ironcamp biçilmiş kaftan. Bu yüzden herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim…

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin