Blog > Merak Ettikleriniz

İznik Triatlonu’nun ardından Başkan Bayram Yalçınkaya’yla çok özel!

   /   Yazar:    /   Yorum: 2   /   18 Temmuz 2018

etiketler  iznik triatlonusprint triatlonBayram YalçınkayaTriatlon Federasyonutriatlon

İznik Triatlonu’nun ardından Başkan Bayram Yalçınkaya’yla çok özel!

Bildiğiniz gibi Türkiye Triatlon Federasyonu 8 Temmuz’ da İznik’ te puanlı ulusal triatlon yarışlarının ikinci ayağını gerçekleştirdi. Pazar sabahı 07.45’ te başlayıp akşam 20.00’ ye kadar süren yarışlara toplam 568 triatlet katılımıyla İznik’ te adeta bir triatlon festivali yaşandı.

Hatırlayacağınız üzere 19 Haziran’da yapılan olağanüstü genel kurul ve seçimle birlikte yönetimin İsa Tamer Çelik’ ten, Bayram Yalçınkaya’ ya geçmesinin hemen ardından yapılan ilk yarış İznik Triatlonu oldu ve katılım beklenin çok üstünde gerçekleşti.

Öte yandan eski yönetimin triatlon ve aquatlon yarışlarını takvimde aynı güne koymuş olması, yarışların aynı gün içinde uzun saatlere yayılmasına neden oldu. Özellikle 06.00’da kalkıp gün boyu parkurda çalışan teknik görevliler, hakemlerle uzun saatler start bekleyen sporcular oldukça yorucu bir gün geçirdiler.

Hem yaş grubu sporcularının ilgisinin yüksek olması hem de parkurun kısa olması nedeniyle yarıştan bir gün önce reglamanda yayınlanan start saatlerinde revizyona gidilerek yaş grupları iki gruba ayılırken, ilk grup 15.30’da ikinci gurup 17.15’te start aldı. Durum böyle olunca 19.30’da başlayan ödül töreni saat 20.00’de sona erdi. Uzayan yarış ve ödül töreni, İznik’e uzak illerden gelen sporcuların dönüş yolunda mağduriyetine yol açtı. Sıkıntılı diğer konular ise bisiklet parkuruna tersten giren araçlarla, umarsız yayalar ve yer yer zeminde kod farkı olan yeni dökülmüş asfalttın sporcular için yarattığı tehlikelerle bu yüzden yaşanan kazalardı.

Aslında yukarıda değindiğimiz değişen start ve uzayan yarış saatleri dışında sosyal medyada daha başka sıkıntılar da yaşandı iddiaları dolaştı. Bunlarda birkaçı; 112 İlk yardım ekibinin yarış yerine gelmeden start verilmesi, gölde deniz polisinin teknesinin olmamasıydı.

Yazının başında belirttiğimiz üzere Türkiye Triatlon Federasyonu’nun 19 Haziran’da yapılan genel kurul ve seçimde eski Başkan Çelik görevini Bayram Yalçınkaya ’ya devredeli çok fazla bir süre olmamasıydı. Üstelik eski yönetimin 8 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalma olasılığı nedeniyle İznik Belediyesi ile hiçbir iletişime geçmemiş ve hiçbir alt yapı oluşturamamış olması, Yalçınkaya ve ekibini seçim sonrası bekleyen kötü bir sürpriz olarak karşıladığını söyleyebiliriz. Yalçınkaya ve ekibi İznik Triatlonu’ nu bir hafta gibi kısa bir sürede hazırlanmak zorunda kalmış oldu.

Henüz çiçeği burnunda olan Başkan Yalçınkaya ve ekibi, daha kurulları oluşturmaya fırsat bile kalmadan, seçim sonrasında İznik Triatlonu gibi birçok konuyu bir anda kucaklarında buldurlar. Bunların en başında ivedilikle yapılması gereken İznik Triatlonu organizasyonu ile İsa Tamer Çelik ve yönetiminin geçtiğimiz yıl Uluslararası Alanya Triatlonu ’nu iptal etmesi sonrası TTF’nin aldığı cezanın ETU’ye yatırılması konusuydu. İznik yarışı fiziki çalışma gerektirirken, ödenmesi gereken ceza ise ayrı bir önem taşımaktaydı.

İşte tüm bu süreçte ve yaşananlarla ilgili olarak Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Sayın Yalçınkaya’ ya İznik Triatlonu‘ndaki sıkıntılar ve şikayetlerle ilgili görüşleri ile Türk Triatlonun gelişimi ile ilgili genel değerlendirmesini almak istedim.  Başkan Yalçınkaya, Ünye Triatlonu öncesinde hepimizin  merak ettiği konuları cevapladı.

Seçimden sonra neler yapıldı ve neler yapılacak?

Alpay Bey, öncelikle ilk yarışımız olan İznik Triatlonu sonrası aldığımız güzel tepkiler için camiamıza teşekkür ediyoruz. Triatlon sporunun önünün çok açık olduğunu ve iyi çalışılır birlikte güzel şeyler yapılmaya çalışılırsa, etki gücü bakımından Türk ilk 10 spor federasyonu içine gireceğine yürekten inanıyoruz. Kişisel çekişmeler, kişisel hırslar maalesef triatlon sporuna zarar veriyor ve marka değerini düşürüyor. Sadece koltuk sevdasında olan, görevden kaçanlar ve elini taşın altına koymayanlar, şuan -maalesef üzülerek söylüyorum ki- İznik’teki yarışta adeta bir facia yaşanmışçasına güzelliklerin önüne geçecek demeçlerde bulunuyorlar. Çok kısa sürede inanılmaz efor harcayarak hazırlanan ve canla başla orada hizmet eden tüm arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum. Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum; tüm talimatlarımızla ilgili çalışmalarımız devam ediyor ve yeni sezondan önce bunları yenileyeceğiz. Ama anladığım kadarı ile özellikle disiplin talimatı ile ilgili biraz acele etmemiz gerekecek. Kamuoyunu yanlış ve yanlı yönlendirenler hakkında disiplin talimatı çerçevesinde gereği yapılacaktır.  Çünkü sosyal ağlarda kamuoyuna asılsız bilgi sunmak disiplin suçudur. Bu tarz yaklaşımlar sadece bize değil triatlon sporuna zarar vermekte, sporumuzun marka değerini düşürmekte ve sponsorluk görüşmelerinde bizleri zor duruma sokmaktadır. Bu durum, triatlona gönül vermiş veya verme potansiyeli olan minik sporcularımızın geleceğine ket vurmaktadır. Buna asla izin vermeyiz!

Göreve geldiğimizde, önümüzde 24 Haziran seçimleri vardı ve İznik için hali hazırda yapılmış bir protokol yoktu. Arkadaşlarımız canla başla hızlıca hazırlandılar. Sizler de kabul edersiniz ki, normal şartlarda bu planlamaların çok önceden yapılmış olması gerekirdi.

İznik’te camiamıza, okul sporlarında artık triatlonun da yer aldığının müjdesini verdik. Ayrıca ITU ve ETU’ya olan borçlarımızın büyük bir kısmını çözdüğümüzün ve “İKİ YIL MEN” cezasından kurtulduğumuzun müjdesini de verdik. Ancak bunlar sosyal ağlarda karalama kampanyası yapan arkadaşlarımızın hiç bahsetmediği konular. İznik yarışından hemen sonra, 3 gün içerisinde tüm harcırahları yatırmıştık. Son 5 yıldır ödenmeyen harcırahlar var. İnsanlar bunları ne zaman ödeyeceğimizi merek ediyorlar, onları da en kısa sürede çözeceğiz.

Bu hafta yeni web sitemiz hizmete girdi. Sezon bitimine yetiştirmeye çalıştığımız iOS ve Android uygulamaları sayesinde cep telefonlarından artık kayıtlar, duyurular vb. gelişmeleri camiamız kolaylıkla takip edebilecek. Bu seneki organizasyon sayımızı azaltacağız. Geçen hafta ekipler halinde protokol yapmak üzere belediyelerimizle görüşmeler yaptık. Sadece bir belediyemizle henüz protokolü imzalamadığımız için her şey netleşmeden ilan etmek istemedik. Ünye yarışından önce, bu hafta içinde tarihleri ve yerlerimizi ilan edeceğiz. İlan ettiğimiz yerlerde yarışlarımız, olağanüstü bir durum olmadıkça, kesinlikle yapılacak. Federasyonumuzdan kaynaklı bir nedenle iptal olmayacak.

Triatlon ve aquatlon yarışları aynı günde mi yapılacak?

Yarışlarımızın kalitesini artırmak için iki güne almak istiyoruz, ancak bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Bunu yerel yönetimin de kabul etmesi gerekiyor. 2019 yılıyla ilgili program çalışmasını da aynı anda yürüyoruz. Taslak programı Ağustos ayı içinde bitirip, gelecek yılın sponsorluk görüşmelerine başlamamız gerekiyor. Bir yandan da ekiplerimiz projelerimiz üzerinde çalışıyor. Sporcularımıza destek kampı ve yurt dışı yarışları planlıyoruz. Ancak bunların bir süreç alacağını herkesin bilmesini istiyorum. Tabi ki biz bu işi bilerek geldik ve Triatlonun içinden gelen bir ekibiz, ancak biz geldik, biliyoruz diye her şeyin bir günde düzeleceğini beklemek hayalcilik veya gerçekten uzak bir yaklaşım olur.

İznik’teki ilk yardım aracı ve bot konusunda yaşanan bir zafiyet var mıydı?

İznik’te ilk yardım aracına saat değişikliğinin bildirilmeden saatlerle ilgili değişiklik yapıldığı gibi yanlış bir söylem var. Öncelikle kurumlarla düşünülen değişiklikler görüşüldükten sonra onay alınınca değişiklikler teknik toplantıda duyurulmuştur. Elit yarışlarında start anında oradaydım. Zaten startı, ekiplerin gelmesi için 15 dakika civarı beklettik. Ekiplerin geldiğini gördükten sonra startı verdik. Sağlık ekibi olarak UMKE’nin 2 aracı 8 personeli, bunun yanında İznik’ten 2 doktor 1 hemşire vardı. Suda ise Zodiac bot, jandarma botu, kano ve cankurtaran sertifikalı arkadaşlarımız bulunuyordu. Eski yönetimden tutanaklar karşılığında federasyonun malzemelerini teslim aldık ancak içlerinden çapalar çıkmadı. Arkadaşlarımız çözüm için demir ve ağırlık bağlamışlar ki yeterli olmamış. Görevlimiz olan genç arkadaşlar dubaların sürekli yanlarında olup kaymalarını engellemeye çalışmışlar.

Yarış reglamanları yayınladıktan sonra teknik toplantıda değişiklik yapılacak mı?

Normal şartlarda, mecbur kalınmadıkça reglamanlarda değişiklik yapılmasını doğru bulmuyorum ancak 2015 Chicago Dünya Şampiyonası teknik toplantısında bile reglamanda değişiklik yapıldığını hatırlatmak isterim.

Bir de Ali Kaptan mevzusu var… Tamamen gerçek dışı. Fotoğrafta görülen Ali Kaptan’ın yanındaki beyaz tişörtlü bir hakemimiz var. Onun eşliğinde yüzmek istemeyen sporcuyu sudan alıyorlar.

Alpay bey, kumanya dağıtan arkadaşımla da görüştüm, kulüplere sayılarına göre tek tek kumanyalarını dağıttıklarını belirtti,  yaş grupları sporcularımızda bir eksiklik olduysa bunlarında da bir daha olmaması konusunda gerekli önlemlerin alınacağını söylemek isterim.

Kısacası Alpay Bey, biz her organizasyondan sonra bu tür yalan yanlış bilgilendirmelere vakit ve enerji harcarsak hedeflerimizden uzaklaşırız. Zaten biliyoruz ki, ilk günden böyle yazılar yayınlanmasının amacı o. Bizler ekip olarak ilk geldiğimiz gün, ‘asıl değişimi net bir şekilde 2019 sezonunda göreceksiniz’ dedik ve söylediğimizin arkasındayız. Camiamızın bize olan güveni ve inancı 568 sporculuk rekor katılımla İznik’te görüldü. Biz iki yıldır yapılamayan güzellikte bir organizasyon yaptığımıza inanıyoruz. Ancak şunun da bilinmesi lazım, bizim tek işimiz ve konsantrasyonumuz organizasyon değil. Federasyonun çözülmesi gereken çok sorunu var ve bunları en kısa zamanda çözüp 2019’da geleceğe yönelmiş hızla yükselen bir federasyon yaratmak istiyoruz.

Tüm Triatlon severleri birlik olmaya ve birlikte triatlon sporunu hak ettiği seviyeye taşımaya davet ediyorum.

 

Bayram Yalçınkaya

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı

Hazırlayan : ALPAY AKHUN

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Selim Şenok
Yazan: Selim Şenok   18.07.2018 22:59:56 - 22:59:55Sevgili Alpay, cok güzel bir yazi eline saglik... Ama bana hic inandirici gelmedi. Kayit icin bir turlu dosyayi indiremedim, hatta farkli pc lerden denedim, bunun uzerine Federasyona mail attim, olmadi aradim... Hic bir geri donus yok. Sakatligimdan dolayi 3 yildir yarisamiyordum, cok heyecanlanmistim.. Maalesef Federasyon o heyecanimi sondurdu... Soyleyecek soz yok, bu kadar basit seyler icin sporcular kusturulmez..
ALPAY AKHUN
Yazan: ALPAY AKHUN   20.07.2018 - 22:02:50Sayın Selim Senok, Neresini inandırıcı bulmadığınızı açıklamadığınız için buna dair bir şey söyleyemiyorum ama kayıt tarihini kaçırmış olduğunuz için sıkıntı yaşamış olabilir misiniz? Öte yandan site arayüzü çalışmaları yapılırken telefondan siteye ulaşmak mümkün olmadı ancak pc'den kayıt yapmak mümkündü. Belki de bu yüzden sıkıntı yaşanmıştır. Ben de sizin gibi hem yarışmacı, hem (naçizane) yazarım. Nitekim ilk yarışta oluşan bazı sıkıntıları yazının ilk kısmında dile getirdim. Ardından da konuları başkana sorup ilk ağızdan cevaplamasını rica ettim. Elbette tüm bunları beğenmeme hakkınız da mevcut. Ne diyebilirim ki?

Yazıya Yorum Ekleyin