Blog > Merak Ettikleriniz

Marmaris Duatlonu’nda İlkler ve Renkli Simalar

   /   Yazar:    /   Yorum: 1   /   11 Mart 2019

etiketler  duatlonmarmaris duatlonu

Marmaris Duatlonu’nda İlkler ve Renkli Simalar

Hafta sonunda Türkiye Triatlon Federasyonu puanlı yarış sezonu duatlon şampiyonası yarışları ile Marmaris’ de açıldı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi TTF, 2019 yarış sezonunu duatlon yarışları ile açmış oldu.

Bu yıl üçüncü kez start alan Marmaris Duatlonu 310 katılımcı ile rekor kırdı. 9-10 Mart tarihlerinde Marmaris ilçe merkezinde gerçekleşen yarışlara M3, yıldız, genç, elit ve yaş grubu ve paralimpik kategorilerinde katılım beklenin üstünde gerçekleşti. Sezonun ikinci ve son ayağı yaklaşık bir ay sonra 6-7 Nisan tarihlerinde Antalya’ da gerçekleşecek Duatlon şampiyona finali ile sona erecek.

Bu yıl da yarışlar, 2017 ve 2018 sezonunda kullanılan ilçe merkezindeki güzergahta gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yarışın ilk koşu startı Marmaris Sabancı Anadolu Lisesi önünde bulunan kıyıdaki meydandan, yat marinasına doğru kordon boyunda yapıldı. Ardından start bölgesinin yanındaki değişim alanından bisikletini alan sporcular, bisiklet etabı için Atatürk Caddesi ile boyunca parke taşlı yolda mücadele etti.

Ülkemizde yapılan triatlon ve duatlon yarışları arasında parke taşlı yolda koşulan yegâne yarış, Marmaris Duatlonu, triatletler için sadece rakipleri ile değil zeminle de mücadele verdikleri mini bir Paris-Roubaix tadında farklı bir yarış olma özelliğini taşıyor.

Bu yılki bisiklet parkuru güzergahında küçük bir değişiklik yapılarak Sabancı Anadolu Lisesi önünden valiliğe giden yola girilmeksizin, değişim alanındaki meydanda ada etrafından dönen sporcular, olası yaya karşılaşmalarından uzak tutulmaya çalışılmış.

Yarışlar oldukça güzel bir bahar sabahında 08:20’ de M3 erkeklerin startı ile başlayıp ardından M3 kızlar, yıldız erkek, yıldız kızlar yarışları ile öğlene kadar sürdü. İlerleyen saatlerde güneşin altında 27- 28 santigrat dereceleri bulan hava sıcaklığı güneyli rüzgarların etkisi arttırması ile biraz olsun yarışanları rahatlatırken bisiklet parkurunun gidiş yönünde hem kafa rüzgarı hem de hafif eğim olması atletleri işini az da olsa zorlaştırdı.Sabah seansı yarışlar tamamlandıktan sonra 12:50’ ye kadar elit genç, yaş grubu ve paralimpik sporcular’ in değişim alanına girişleri tamamlanır tamamlanmaz, saat 13’ de sadece yaş grubu erkek sporcularının start alması ile öğleden sonraki yarışlar başladı.

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak yapılan bu uygulama ile yaş grubu kadın sporcuları ilk kez yaş grubu erkek katılımcılarıyla parkurda aynı anda yarışmadılar. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıllarda yaş grubundaki kadın atletler erkek sporcuların 5 dakika ardından start veriliyordu. Hatta ve hatta bazı yarışlarda elit kadın sporcular veya elit erkekler de beraber start aldıkları durumlar dahi olmuştu. Bu tür karışık kategorilerin aynı anda start alması farklı kategorilerin birbirine draft yaparak fairplayin ortadan kalkmasına yol açıyordu.

Bu tür startlar bazı kadın sporcuların erkeklerin arkasında draft yapması veya tam tersi durumlara neden olduğu gibi yaş grubu ile elit sporcuların bile birbirine draft yapması da söz konusu oluyordu. Bu yılki uygulama ile haksız kazanımların önüne geçilmesi fairplay adına sevindirici bir gelişme oldu.

Bu yıl Marmaris katılım sayısı açısından bir ilk yaşandı. Paralimpik kategorisinde toplam sekiz sporcu mücadele ederken tandem bisiklet kullanan görme engelli Saldıray Altındağ’ ın ve tüm paralimpiklerin azmi dikkat çekti.

Bu yılki yarışlarda hayli renkli simalar boy gösterdi. Eski Triaton Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, Ironcamp ve Maratonist Takımı Başkanı Emre Tacir, “Asla Durma” vloglarını yapan Fatih Topçu, aynı zamanda Gelibolu Spor Antrenörü olan 1948 doğumlu Halil Tuna ile 1949 doğumlu Antalya Spor’ un meşhur Ironmani Ali Bıdı ve yanı sıra tek yabancı ferdi sporcu Mathieu Paquet’ den söz edilebilir.Yukarıda saydığımız önemli isimleri tiratlon dünyasının içinde yer alan birçok sporcu yakından tanıyorsunuz ama en son bahsettiğimiz isim olan Mathieu Paquet’ i pek kimsenin tanıdığı söylenemez. Onların kısa yarış hikayesi ise oldukça keyifli.

Yatları ile dünyayı gezen Mathieu Paquet ve Maude Fradette çifti, Marmaris’ de bulundukları bugünlerde federasyonun duatlon yarışı düzenleyeceğini öğrenince Velomaris’ e gidip yarış için gerekli işlemler yaptırdıktan sonra internetten kayıtlarını yaptırmışlar. Mathieu’ ün teknesinde yarış için gerekli tüm ekipmanlar varmış. 40-44 yaş grubunda yarışa katılan Mathieu, yarışta oldukça iyi performans göstererek birinci olması rakiplerine sürpriz olmuş. 17 Martta ülkemizden ayrılacak olan çift, önümüzdeki ay 21 Nisan’ da Naxos Yunanistan’ da trail yarışına katılacakmış.

Yazı yayına hazırlanırken yarışın zaman ölçümünü yapan Racetiming 24 saat geçmesine rağmen halen sonuçları internet sitesine koymaması pek hoş bir durum olduğu söylenemez. 24 saat sonra gelen sonuçlarda splitlerin olmaması daha da üzücü bir durum. Yaklaşık üç yıldır yarışlarda çipli zaman ölçümü yapan Racetiming’ in normal şartlarda diğer zaman ölçümü yapan firmalar gibi aynı günün akşamı sonuçları ve splitlerini ilan etmiş olması gerekiyor. Konuyla ilgili olarak firma ilgililerin daha titiz olmasını gerekiyor...


Sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz

https://www.triatlon.org.tr/marmaris-duatlonu-yarisma-sonuclari-2019-199.html?fbclid=IwAR0FNaRVJ8mqcxqKsc1eBr1RiqAg-zuDuSgaef4G0UAEtUabfOBzbBqBnM0

Fotoğraflar: Maude Fradette

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Hakan Ayaşlıoğlu
Yazan: Hakan Ayaşlıoğlu   11.03.2019 17:07:57 - 17:07:57Alpay hocam selamlar, eğer yanlış bilmiyorsam penalty box uygulaması da bir ilk olarak uygulandı. Tek ceza alan kızım olduğu için belki de biz bir ilk yaşadık :))

Yazıya Yorum Ekleyin