Blog > Merak Ettikleriniz

Türk Triatlonu’nda İyi Şeyler Oluyor

   /   Yazar:    /   Yorum: 0   /   11 Ağustos 2018
Türk Triatlonu’nda İyi Şeyler Oluyor

Türk Triatlonu geçtiğimiz Haziran ayındaki yönetim değişikliğinden sonra bir süredir yaşadığı durgunluğu üstünden atarak her alanda gelişim kaydetmeye başladı. Uzun yıllardır Türk Triatlonu’nu takip eden birisi olarak özellikle seçimden sonra son iki aydır hem ulusal yarışlardaki kalite artışı, hem de milli sporcuların uluslar arası düzeydeki faaliyetlere etkin katılım oldukça dikkat çekici bir boyutta sürdürüldüğünü söyleyebilirim.

İsterseniz Ağustos ve Eylül aylarında hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki önemli triatlon olaylarına şöyle kısa bir projeksiyon yapalım. Öncelikle Ağustos ayının son günlerinde başlayacak olan FISU(Uluslar arası Üniversiteler Spor Birliği) Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası ve Eylül ayındaki Ohrid Balkan Şampiyonası önümüzdeki günlerdeki önemli triatlon etkinliklerinden.

Bilhassa FISU Dünya Şampiyonası’ nın, ITU’ nün bireysel olimpiyat sıralama puanına katkı vermesi açısından ayrı bir önem taşıyor. FISU, Dünya Üniversite Şampiyonaları, olimpiyatlar, paralimpikler ve Universiad oyunlarından sonraki en önemli organizasyonlar arasında geldiğini belirtmekte fayda var.

Ulusal Yarışlar

Bulunduğumuz Ağustos ayı ve önümüzdeki Eylül ayında gerek ulusal alanda gerekse milli sporcular açısından çok önemli ve heyecanlı bir ay olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ağustos ayında yurt içinde gerçekleşecek olan ulusal puanlı yarışların şampiyona final yarışı öncesi koşulacak olan Kuşadası Triatlonu ve Eğirdir Triatlonu, puan toplamak için oldukça önemli son iki ayağını oluşturuyor.

Ardından gelen Eylül ayında Alanya’ da yapılacak ETU Alanya Kupası ve Türkiye Şampiyonası final yarışları ile puanlı ulusal triatlon yarışları sona erecek. 2018 sezonunun son yarışı ise 3-4 Kasım’da ki Gazipaşa’da ki Türkiye Duatlon Şampiyonası yarışı olacak.

Balkan Şampiyonası

Diğer yandan millilerimizin, Eylül ayında Ohrid Makedonya’ da gerçekleşecek olan Balkan Şampiyonası’ na yaş grupları dahil toplam 60 triatleti bulan sayıları ile adeta her kategoride Ohrid’ e çıkarma yapacak olmaları ise bir başka iyi haber. Sanırım birçok triatlon sever, millilerimizin Balkanlar’ da elde edecekleri dereceleri merak ve heyecan içinde bekliyor olsa gerek.

FISU Kalmar Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası

Önümüzdeki günlerin en önemli uluslararası spor aktivitesi 30 Ağustos 2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan FISU Kalmar Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası olduğunu söylemeliyiz. Şampiyonaya dört triatlet ve bir idareci/ antrenör toplam beş kişilik bir heyet ile katılıyoruz. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse Dünya Şampiyonası’ na gidecek olan sporcular 23-24 Nisan tarihleri arasında Balıkesir’ de gerçekleşen Koçfest Üniversiteler Arası Triatlon Şampiyonası’ dan ilk iki sırayı alan sporcular arasından seçilmişti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Görevlisi Caner Çetinkaya’ dan aldığımız bilgiye göre Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya dört milli triatletimizin FISU Dünya Şampiyonası’na gidebilmesi için oldukça etkin bir rol üstlenmiş.

Üniversitelerarası Spor Federasyonu genel Sekreteri Erdoğan Çelebi ile yakın temasa geçen Başkan Yalçınkaya, dört milli sporcumuzun [Ali Mutlu (Balıkesir Üni.); Gültigin Er (Yaşar Üni.); Esra Gökçek (Dokuz Eylül Üni.); İlayda Kara (Balıkesir Üni.) Dünya Şampiyonası’na katılımını sağlamış.

 

FISU Dünya Şampiyonası’ na katılacak olan atletlerin ödenekleri her ne kadar üniversitelerin bütçelerinden finanse edilse de, Türkiye Üniversite Spor Federasyonu’ nun ikna edilmesi süreci Türkiye Triatlon Federasyonu’nun çalışmaları ile gerçekleşmiş.

Gelelim FISU Kalmar Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası’na. Ay sonunda gerçekleşecek şampiyonaya iki kadın iki erkek sporcumuzun katılacağını yukarıda belirtmiştik. İsveç’ in Kalmar şehrinde gerçekleşecek olan Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonasın da hem bireysel hem de karışık bayrak yarışları koşulacak. Olimpiyat puan kotasına girmiş olan sporcuların buradan alacakları bireysel puanlar, olimpiyat puanlarına eklenecek. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse hali hazırda Esra Nur Gökçek, bu yıl katıldığı uluslararası yarışlarından elde ettiği puanlarla olimpik sırlamada 200’ ün altına indi ve 165 inci sırada yer alıyor. Diğer millilerimiz ise bireysel olimpiyat puanı sıralamasında henüz yeterli puana sahip değiller.

FISU Kalmar Yarışma Programı ve Bazı Bilgiler

FISU, İsveç Spor federasyonu İsveç Üniversite Sporları Federasyonu, Kalmar Belediyesi, Linnaeus Üniversitesi, İsveç Triatlon Derneği ve yerel derneklerin işbirliği ile gerçekleşecek olan yarışlar, 30 Ağustos – 2 Eylül Tarihleri arasında İsveç'in Kalmar şehrinde koşulacak.

Yarışma programına göre sporcularımız, 1 Eylül’ yerel saat ile 10.00'da önce kadınlar, 13.00'da erkekler sprint mesafede mücadele edecekler. 2 Eylül’ de ise geçtiğimiz yıl IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) tarafından olimpiyatlara dahil edilen karışık bayrak yarışları gerçekleşecek.

Kalmar aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda 18 Ağustos’ da ironman yarış organizasyonlarını da ev sahipliği yapacak olan ve oldukça hızlı parkura sahip bir İsveç şehri. FISU Dünya Şampiyonası, Kalmar şehir merkezinde bulunan tarihi kale ve kalıntıları arasında oldukça manzaralı bir parkurda koşuluyor. Bugüne kadar toplamda 33 ülkeden 200’e yakın triatletin akredite olduğu yarışların oldukça çekişmeli geçmesi bekleniyor.

Kaynak kişi: Caner ÇETİNKAYA

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin