Blog > Merak Ettikleriniz

Turkish Riviera Challenges ve OCEANMAN TURKEY

   /   Yazar:    /   Yorum: 1   /   1 Mart 2019

etiketler  oceanmanyüzme yarışı

Turkish Riviera Challenges ve OCEANMAN TURKEY

Geçtiğimiz yıl yarış sezonun sona ermesi ile birlikte kış uykusuna yatarak yazılarımıza bir süre ara vermiştik. Yaklaşan baharla birlikte yavaş yavaş uyanma vakti geldi ve kaldığımız yerden devam etmeye başlıyoruz. 


Evet, 2019 sezonunun ilk yazısı, ülkemize yeni kazandırılan ve küresel bir yarış organizasyonu olan Oceanman’ e dair olacak. Yılbaşından bu yana sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan TRChallenges ve Oceanman, birçok sporseverin merak konusu oldu ve ben de bu konuda sizleri aydınlatmak için Oceanman nedir, mutfağında kimler var, çalışmalar nasıl gidiyor vb. konularında hem biraz araştırma yaptım, hem de organizasyonun iki asından biri olan Alper Şensan ile kısa, ama merak edenler için oldukça faydalı bir röportaj gerçekleştirdik.

Bildiğiniz gibi son yıllarda, bilhassa beyaz yakalı yaş grubu sporcuların, farklı branşlardaki dayanıklılık sporları ve yarış organizasyonlarına olan ilgisinde ciddi bir artış söz konusu. Nitekim bu sebeptendir ki, her geçen yıl ülkemize yeni ve çok çeşitli yarış organizasyonları kazandırılıyor. Elbette ben de, tüm yaş grubu sporcuları gibi yeni organizasyon ve gelişmeleri ilgiyle izliyor ve destekliyorum.

Geçtiğimiz yılın sonlarında 2019 yarış takvimine, açık su yüzme yarışı olan ve küresel çapta düzenlenen Oceanman’ in girdiğini gördüm. Organizasyonu düzenleyenler olarak, bisiklet ve triatlon camiasının yakından tanıdığı Abdurrahman Açıkalın ve Alper Şensan’ ın isimleri vardı.

Bu iki değerli spor insanın birlikteliği ile yola çıkmış olan Turkish Riviera Challlenges’ in ülkemizde küresel bir yarış organizasyonu gerçekleştirecek olmaları önem taşıyor. 12 Mayıs’ da Alanya’ da koşulacak olan Oceanman Turkey Açık Su Yüzme Yarışı’ nda ben de mücadele etmek için heyecanla gün saydığımı söyleyebilirim.

https://trchallenges.com/

Nedir Bu Oceanman?

Oceanman’ e yakından baktığımızda, hali hazırda küresel çapta düzenlenen, önemli bir açık su yüzme yarışı markası olduğunu görüyoruz.

2014 yılında İspanya’ da yerel bir yarış organizasyonu olarak başlayan Oceanman, 2016 yılında hızla genişlemiş. O sene Palamos (İspanya), Lake Orta (İtalya), Cozumel (Meksika), Tabarka (İspanya) ve final yarışı olan Benidorm (İspanya)’ da açık su yüzme yarışları gerçekleştirilmiş.

2017 yılında 13 yarışa, 2019 yılında ise 4 kıtada, 16 ülkede ve Alanya’nın da dahil olduğu 19 şehirde koşulan devasa bir küresel organizasyona dönüşmüş durumda. Bu yıl 31 Mart Yukatan Meksika’ da start alan organizasyon, sezon sonundaki Dubai Dünya Şampiyonası ile sona erecek. Yarışlar, Oceanman (6-14km), Half Oceanman (3.5-5km), Oceanman Sprint mesafe (1-2km) olarak koşulmakta.

Hadi şimdi ülkemizde bu sene ilki Alanya’da gerçekleşecek olan Oceanman Açık Su Yüzme Yarışını düzenleyen TRChallenges’dan Alper ŞENSAN ile yaptığımız keyifli röportajı okuyalım.

  • Hemen soralım, Oceanman hazırlıkları nasıl gidiyor?

 

Gerçekten yorucu bir süreç. Çok fazla detay var. Detaylara önem vermezseniz kaliteli bir işin çıkması imkansız.

  • Kayıtlar başladı, yabancı katılım var mı? Türk sporcular kayıt ücretlerini nasıl karşıladı?

Kayıtlar Ocak ortası başladı. Şu ana kadar 14 farklı ülkeden kayıt yapıldı. Önümüzdeki günlerde bu sayının artacağını bekliyoruz. Türk sporcularımız, kayıtların açıldığı gün 2 saat içinde yabancılardan daha hızlı davranıp “Erken Kayıt” kotalarını doldurdular. Bildiğiniz üzere www.trchallenges.com sitemize ücretsiz üye olan Türk sporcularımıza “Normal Kayıt” döneminde de geçen ve kayıt sırasında indirim sağlayan bir kod gönderiyoruz. Bu kod ile yabancı sporculardan farklı olarak %25 indirimli kayıt olabiliyorlar. Bu indirim sonrası, bugünkü döviz kurlarına göre 1.5K parkuru 155 TL  (26 euro), 5K parkuru 245 TL (41 euro), 10K parkuru 290 TL (48.50 euro), Takım yarışı ise 135 TL (22.50 euro) oluyor. Ayrıca, yine sadece Türk sporcularımıza özel olarak Expo alanımızda geçerli 10 euro indirim çeki vereceğiz. Böylece kayıt paralarının 60 TL’sini de bir nevi geri almış oluyorlar. Global bir yarışa göre kayıt ücretlerinin gayet uygun olduğu yönünde çok güzel geri dönüşler aldık.

  • Neden ücretler Euro üzerinden?

Çünkü kayıtlar Oceanman’in global kayıt sitesi üzerinden yapılmakta. Tüm dünyadaki Oceanman yarışları kayıt için aynı platformu kullanıyorlar.

  • Oceanman tam olarak nedir? Biz Türk sporcuları neler bekliyor?  

Oceanman, bu sene 4 kıtada, 16 ülkede, 19 şehirde düzenlenecek olan dünyanın en büyük Açık Su Yüzme yarışı serisidir. Her ülkeden 5K ve 10K parkurlarda yaş gruplarında ilk 5 dereceye giren yarışmacılar, sezon sonu Dubai’de yapılan Oceanman Dünya Şampiyonası’na katılım hakkı kazanıyorlar. Alanya yarışı da, diğer şehirler gibi katılım hakkı verecek.

Bir diğer farkı da, çok çeşitli ülkelerden gelen çok iyi master yüzücüler ile start alabiliyorsunuz. Öyle ki, 10K’yı 2 saat sınırında yüzen masterlar var. Boğaziçi Kıtalararası Yarışımızda da yüksek sayıda yabancı sporcu oluyor, ancak orada akıntıyı yakalama marifetiyle daha yavaş olan bir sporcu, iyi yüzen birini geçebiliyor. Oceanman, bu bakımdan Türk yüzücülerimize kendilerini yabancılara göre daha net bir kıyaslama imkanı verecek. Genel klasman sıralamasının yanı sıra ayrıca, sadece Türk yüzücülerimiz için ayrı bir klasman sıralaması da yapacağız.

Onun dışında yenilik olarak, tüm parkurlarda güvenlik balonu (swim buoy) ile yüzülmesi, tüm sporcuların Kaza ve Risk sigortalarının tarafımızca yapılması, saat ile yarışabilme imkanı gibi unsurların yanı sıra,  global standartlarda besin ve jel servisi yapılan yüzen beslenme noktaları, kaliteli Finisher Tişörtleri ve harika Oceanman Finisher madalyaları var.

Ayrıca 5K ve 10K parkurumuz çok özel. Bir plajdan başlayıp, başka bir plajda biten, şamandıraların çevresinde dönülüp durmayan dünyadaki ilk Oceanman yarışı olacak.

  • Güvenlik Balonu dediğinizi biraz açıklar mısınız?

Güvenlik balonu aslında çok basit ama çok önemli bir ekipman. Kolayca şişirip, kayışı ile belinize bağlıyorsunuz. O kadar hafif ki, yüzerken varlığını unutuyorsunuz. Yüzücü için bir çok faydası var. Turuncu rengi sebebiyle denizde yüzerken tekneler tarafından görünür oluyorsunuz. Ayrıca, yüzücü yaşayacağı kramp veya benzeri bir kriz anında tutunup kolayca suyun üzerinde durabilir. Baygınlık geçirmesi halinde bile yüzücüyü suyun üzerinde tutar. Bazı modelleri ise, içine su, besin, cep telefonu, cüzdan, araba anahtarı gibi önemli kişisel eşyalarınızı koyarak, yüzerken yanınıza almanıza imkan tanıyor.

Güvenlik sebebiyle bugün dünyadaki bir çok açık su yüzme yarışlarında güvenlik balonu kullanılmakta. Oceanman yarışlarında kullanılması zorunlu olan bir ekipmandır. Kendisinde  güvenlik balonu mevcut olan yüzücülerimiz onunla yarışabilirler. Olmayan sporcular için ise, yarış öncesi kurulacak olan Expo alanımızda hem Avrupa fiyatından daha uygun olarak, hem de vereceğimiz 10 euro’luk Expo indirim çekinin de geçerli olacağı Oceanman logolu güvenlik balonlarını alabilirler. TRChallenges olarak, bu konuda dünyanın en büyük firması olan İngiliz Swim Secure ürünlerini sunuyor olacağız.

  • Oceanman için önce başka bir tarih açıkladınız, daha sonra değişti. Neden böyle oldu?

Oceanman için en uygun takvimi belirlerken, bizim de sürekli olarak büyük keyifle, beğenerek yarıştığımız, ülkemizin iki güzel değeri olan, Nisan sonundaki Dalyan ve yıllardır 19 Mayıs haftasında yapılagelen Aquamasters yarışlarımız ile çakışmaması için özen gösterdik. Ayrıca, Oceanman birçok ülkede yapıldığı için, diğer ülkelerdeki etkinlikler ile de çakışmaması gerekiyordu. Diğer yarışlar gibi göreceli olarak daha kapalı koylarda değil de, şehir merkezinde olacak yarışımızın Ramazan ayına denk gelmemesi için 4-5 Mayıs tarihini seçtik. Bir çok parametre açısından en uygu ntarih bu idi. Bu sebeple yıllardır aynı tarihte düzenlenen Oceanman Tabarca yarışının takvimdeki yerini büyük uğraşlar sonucu değiştirttik.

2018 yılının Temmuz ayında Federasyonumuz ile yapılan yüz yüze görüşmeler sonrası, 8 Ağustos tarihinde resmi kanallardan, mevzuata uygun şekilde bu tarih için resmi başvurumuzu yaptık. Federasyonumuzun aynı tarihe başka bir yarış koymayı uygun görmesi üzerine, biz de Antalya Valisi ve Türkiye Yüzme Federasyonu ile yapılan görüşmeler sonrası yarışımızı 1 hafta öteleyerek, 11-12 Mayıs hafta sonuna kaydırma kararı aldık. Yarışımızın dünya çapındaki duyurusundan sonra tarih değişikliği yapılması sebebiyle, kontratımız gereği Oceanman Global’e hatırı sayılır bir para cezasını da yurtdışına ödemek zorunda kaldık. Tarih değişikliği süreci sebebiyle, Alanya yarışının kayıtları diğer Oceanman yarışlarından daha geç açılmak zorunda kaldı. Ancak, yüzücülerimizin 2 yarış arasında bölünmemesi ve her iki yarışın da zarar görmemesi çok daha önemli idi. Tarih değişikliği ile bunun önüne geçilmiş oldu.

  • Biraz da TR Challenges’dan bahsedelim. Bu proje nasıl gelişti?

Doğrusunu isterseniz, bu projede beraber yürüdüğüm Abdurrahman Açıkalın ile kendimizi öncelikli olarak master sporcu olarak tanımlarız. Bizler de yarışlara katılan, yarışan, açık su yüzme yarışlarında yaş gruplarımızda kürsü gören insanlarız. Onun dışında bisiklet, triatlon ve koşu yarışlarına da katılıyor, sürekli aktif spor yapıyoruz. Bunun ötesinde, Abdurrahman Açıkalın 1991 yılından beri uluslararası spor organizasyonlarının içinde. Ülkemizde gerçekleşen ilk Uluslararası Triatlon yarışmasının organizasyon komitesinin çekirdek kadrosunu içinde yer almış, 1992’de Boğaziçi Yarışından sonra o dönemin en geniş katılımlı Uluslararası Açık Su Yüzme yarışını Alanya’da organize etmiştir. Dağ Bisikleti (MTB) Avrupa Şampiyonası, Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası ve 8 sene boyunca Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun düzenlenmesine liderlik etmiştir.

Yurtiçi yarışlarının yanı sıra, yurtdışında da birçok yarışa katılıyoruz. Oralara gidip geldikçe gördük ki, ülkemizin kıyıları, gittiğimiz yerlerden çok daha güzel. Tarih, doğa, ulaşım kolaylığı, iklim, deniz, güneş, plaj ne isterseniz alası var. Ama gelin görün ki, başka ülkelerdeki çok daha vasat coğrafyalara binlerce sporcu koşarak gidiyorlar. Biz de bu tip güzel ve gösterişli etkinliklerin ülkemizde de yapılabileceğini göstermek istedik. Biz oralara gideceğimize, onlar ülkemize gelsin istedik. Sürekli birbirimiz ile aynı yerlerde yarışmaktansa, yeni coğrafyalarda, yeni parkurlarda yüzlerce yabancı ile kendi ülkemizde start almak istedik. Bu ideal ile geniş açılımı Turkish Riviera Challenges olan, yani ülkemiz kıyılarını tanıtmak, bu işi spor yoluyla gerçekleştirmek için TRChallenges’ı hayata geçirdik.

2017 yılında Cebelitarık Boğazı’nı yüzerek geçtikten sonra en çok duyduğum sorulardan biri “Bu işi neden yaptın?” oldu. Cevabı aslında çok basit: Çünkü, yapabileceğimi biliyordum…

Şimdi de soruyorlar, “Neden böyle zor işlere kalkışıyorsunuz?” diye… Cevap yine aynı. Çünkü yapabileceğimizi biliyoruz.

Bu ülkenin insanları olarak, en az yabancılar kadar, hatta daha da iyisinin yapılacağını göstermek istiyoruz.  O sebeple, taşın altına elimizi koyduk ve Oceanman grubu ile görüşüp Türkiye haklarını 4 seneliğine satın aldık. Ve ilk projemiz olarak Oceanman’i seçtik.

  • Internet sitenizde yüzme harici diğer spor branşları da var. 2019 için başka projeleriniz de var mı?

Açık Su Yüzme dışında triatlon ve yol bisikleti konularında da projeler geliştiriyoruz. Yavaş ilerliyoruz, çünkü amacımız çok sayıda organizasyon düzenlemek değil, gerçekten kaliteli, yabancı sporcuları ülkemize çekebilecek, çok üst seviye işler yapmak. Özellikle Triatlon konusunda global organizasyonlar yapan 2 büyük firma ile 2020 takvimi için görüşmelerimiz var. Karşılıklı imzaladığımız gizlilik anlaşması uyarınca isim paylaşamıyorum, ama bunlar ülkemize çok sayıda yabancı sporcu getirme potansiyeli olan markalar. Bizim hedefimiz, ülkemizi global spor endüstrisine entegre etmek. Global istatistiklere baktığınızda master sporcuların %65’i yüksek gelir grubuna ait ve %87’si yanında en az 1 kişi ile seyahat ediyor. Yani 1000 yabancı sporcuyu çekebilirseniz, etkinliğin yapıldığı şehirde ortalama 2500 yabancıyı misafir etmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla,  spor yoluyla şehirlerin tanıtımları ve spor turizmi dünyada yükselen bir trend ve ülkelerin imajında çok etkili. Türk spor camiasının da, gerek kamusal, gerek özel sektör, gerekse de bireysel olarak,  her unsuruyla bu tip projelere, bizim gibi diğer girişimcilere de destek olması gerektiğine inanıyoruz.

  • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Alanya’da görüşmek üzere.

Evet, ülkemizde ilk kez 11-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan Oceanman’ e yaklaşık 2.5 aylık bir zaman kaldı. Kaliteli küresel bir organizasyonda yarışmak istiyorsanız bu fırsatı kaçırmayın derim. Dedim ya ben de orada olacağım. Kapışmak için sizleri bekliyorum. ;)

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Cem kani
Yazan: Cem kani   1.03.2019 23:13:19 - 23:13:18Açıksu yarışları için çok güzel bir coğrafyada çok güzel bir organizasyona imza atıyorsunuz, Abdurrahman Açıkalın ve Alper Sensan sizleri ve ekibinizi tebrik ediyorum...

Yazıya Yorum Ekleyin