Blog > Merak Ettikleriniz

Ünye Triatlonu, Bir Yarışın Perde Arkası

   /   Yazar:    /   Yorum: 2   /   28 Temmuz 2018

etiketler  ünye triatlonutriatlon

Ünye Triatlonu, Bir Yarışın Perde Arkası

Geçtiğimiz hafta sonunda Ünye Triatlonu gerçekleştirildi. Gerek federasyonun sitesinde gerek sosyal medyada yarış ertesi Ünye Triatlonu’ nuna dair haber ve fotoğraflar çeşitli mecralarda triatlon kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Ben bu yıl maalesef işlerimin yoğunluğu nedeniyle Ünye Triatlonu’ na katılamadım fakat yarıştan önce başlayan tatlı telaşı, yarış gününü ait çalışmaları, sonrasında yetkili ağızlarla birebir görüşerek yakından takip etmeye çalıştım. Size bugünkü yazımda da işin mutfağında yaşananları aktarmaya çalışacağım.

Ünye Triatlonu’ nun Dünü

Bildiğiniz gibi bu yıl Ünye’ de ikinci kez triatlon yarışları gerçekleşti. İlki geçtiğimiz yıl 19-20 Ağustos tarihleri arasında Ünye Yunus Emre Triatlonu adı altında özel bir yarış olarak gerçekleştirilmişti. Sprint ve olimpik mesafe koşulan yarışın organizasyonunu Ünye Belediyesi yüklenirken yarışın fikir babası ve organizatörü triatlon camiasının yakından tanıdığı İsmail Arkan olmuştu.

Geçtiğimiz yıl Ünye Belediyesi yarışmacılara yol ve konaklama (İstanbul, İzmir ve Antalya’ dan otobüsler kaldırıldı) imkânı sunmasına rağmen daha önce yarış yapılmamış bir lokasyon olması, Türkiye Şampiyonası’na puan vermemesi ve sadece yaş gruplarına açık olması gibi nedenlerin gölgesinde kalan yarışın sprint mesafesine 41 erkek, 5 kadın, olimpik mesafesine ise sadece 26 erkek, toplam 72 sporcu katılmıştı.

Geçtiğimiz yılki yarışa izlemeye gelen İsa Tamer Çelik ve yönetimi özellikle Ünye Belediyesi’ nin verdiği katkılar ile parkuru ve organizasyonu beğenmiş olsa gerek, federasyonun yılsonunda oluşturulan yarışma takviminde Ünye’ yi puanlı yarışlar kategorisine aldı ve Ünye bu yıl şampiyonanın ayaklarından biri haline gelmiş oldu.Yalnız Ünye için seçilen tarih maalesef İstanbul Boğazı Kıtalararası Yüzme yarışı ile çakıştığı gözlerden kaçmış.

Konuyla ilgili olarak Ünye’ yi keşfeden ve ilk yarışı gerçekleştiren İsmail Arkan’ nın görüşlerine başvurduğumda “Ünye lokasyonunu, Türk Triatlon camiasına katkı vermek için bu yıl federasyona bıraktıklarını ve kendilerinin de 2018 yılında Samsun’ da tam (full) mesafe bir triatlon yarışı düzenleme yoluna gittiklerini söyledi.

Ünye Triatlonu’ nun Bugünü

Geçtiğimiz yıldan farklı olarak bu yıl Türkiye Triatlon Şampiyonasına puan veren Ünye Triatlonu bu yıl Ağustos ayı yerine 21-22 Temmuz tarihine alınmıştı. Yanı sıra yarış geçtiğimiz yılki gibi hem sprint hem olimpik değil sadece olimpik mesafe olarak koşuldu.

Geçen yıl sadece yaş gruplarına açık olan yarışlarda, bu sene 40’ı yaş grubu, 145’ i elit, genç, yıldız ve M3 olmak üzere 195 sporcu mücadele verdi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi yol ve konaklama desteği veren Ünye Belediyesi bu yıl sporculara yemek ikramında da bulundu. Oldukça düz ve hızlı bir parkura sahip olan Ünye Triatlonu, valilik ve emniyetinin çabaları ile herhangi bir olumsuzluk yaşanmaksızın bir kez daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş oldu

Görünür ve Görünmez Kahramanlar

Öncelikle bilinmesi gerekenler arasında gerek belediye, gerekse federasyonda görev yapan tüm çalışanların çabaları, yarış reglamanı yayınlanmadan çok önce başlamış ve taa ki yarışlar bitene kadar sürmüş olmasıdır.

Geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla sporcuya ev sahipliği yapan Ünye Belediyesi başta Belediye Başkanı Başkanı Ahmet Çamyar ve Basın Danışmanı Burçin Eren, Basın Halkla İlişkiler Md. Görevlisi Hüseyin Toprak beyin yarışlara karşın gösterdikleri istek, alaka ve çabaları görmezden gelmek mümkün değil.

Konuyla ilgili olarak Burçin beyle yaptığımız görüşmemizden öğrendiğim kadarıyla günler öncesinde başlayan çalışmalar özellikle yarışa iki gün kala had safhaya ulaşmış. Burçin Eren’ in kendi ifadesi ile yarış haftasının cuma günü sadece 572 telefon görüşmesi yapmış ve son 48 saatte toplam 3 saat uyumuş. Gerçekten kendisine, Hüseyin Toprak ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar gibi emek veren tüm Ünyelilere triatlon camiası adına teşekkür borçlu olduğumuzu düşünüyorum.

Yanı sıra bu organizasyonu sadece tek başına Ünye Belediyesi gerçekleştirmemiştir. Türkiye Triatlon Federasyonu ve çalışanların da emekleri yadsınamaz. Federasyon cephesinde perde arkasında yer alan diğer görünmez kahramanlarında da bahsetmezsek haklarını yemiş oluruz...

Ünye yarışı ile ilgili Başkan Bayram Yalçınkaya ile görüşürken özellikle bu konuda kendisinin yanı sıra As Başkan Ali Özgür Eriş Organizasyon Kurulu As Başkanı Serkan Şimşek, Organizasyon Parkurlar Sorumlusu Mehmet Zeki Sarı ve sekiz kişilik ekibi ile MHK Başkanı Mustafa Ünveren ve beraberinde yarışlarda görev alan görev yapan teknik görevlilerin çabalarının önemini vurguladı. Organizasyonda yer alan ve o hafta sonu uykularından fedakârlık eden federasyonun bu görünmez kahramanlarına sanırım ayrı ayrı teşekkür borçluyuz.

Ünye Triatlonu’ nun Perde Arkası

Yarıştan bir gün önce varıp dinlendikten sonra ertesi gün yarıştığımız bir şehirde neler olup bittiğini öğrenmek isterseniz yazının geri kalan kısmını mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Tüm bu süreçte yaşananları Organizasyon Kurulu As Başkanı Serkan Şimşek’ in ağzından kaleme aldım.

Serkan Şimşek ve Ünye Protokolü

“10 Temmuz günü İzmir’ den As Başkan Ali Özgür Eriş ile birlikte Ünye’ ye görüşmeye gittik. Ünye Belediyesi bizi bir araçla Çarşamba Havalimanı’ ndan aldırdılar. Ünye Belediyesi’ nden Burçin Bey bizi çok sıcak karşıladı. Kahvaltıdan sonra Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren’ in yanına çıktık. Eren Beyle benzer müsabakayı geçen sene nasıl yaptıklarını ve bu yıl da federasyonun işbirliği ile nasıl gerçekleştireceğimizi konuştuk. Kendisine bu müsabakadan beklentilerini sordum.

Erhan Eren amaçlarının Ünye’ nin tanıtımın yanı sıra spora ve triatlona olan ilgilerinden bahsetti. Nasıl yapmayı planlıyorsunuz dediğimde kendisinin bir önceki yönetimle yaptığı görüşmelerde böyle bir yarışın 30-35 TL gibi bir maliyetle gerçekleşebileceğini söylendiğini anlatı. Ben de gayet ciddi bir şekilde “O halde yarışı iptal edelim.” dedim. Böyle söylememin nedeni ise gayet açıktı. Çünkü daha önce bildirilen tahmini mali gider rakamları yetersizdi. Sadece çip için ödenecek bedel 20 bin TL, su için de 10 bin TL’ sını bulurken bu şartlarda yarışı gerçekleşmesi pek mümkün olamazdı.

Ünye güzel bir belde, doğası güzel, havası güze, suyu güzel ama en yakın takıma 14-16 saat uzaklıktasınız. Bu büyük bir handikap. Erhan Eren Beye Ünye Triatlonu %60 katılım barajına takılacağını ve takımların bu müsabakaya mesafeden dolayı gelmeyeceğini, federasyonun puanlı yarışı olmasının insanların katılacağı anlamına gelmeyeceğini ifade ettim. Ünye Belediyesi’ ne daha önceki görüşmede bu tür konulardan etraflıca bahsedilmemiş ve böyle bir durumun var olduğunu anlatmamışlar.

Ben de bu müsabakayı düzenlemek istiyorsanız katılım sağlayacak takımların yol + 2 gece konaklama  (mesafeden dolayi) + yemek masraflarının karşılanması gerektiğini belirttim. Böyle bir teşvik olmaz ise yine hiçbir takımın katılmayacağını söyledim.

Ünye Belediyesi de bana maddi olarak böyle bir bütçenin olmadığını ifade edince ben de tekrar ederek yarışmayı iptal edelim dedim. Sonrasında büyük bir yüreklilik ve fedakarlık göstererek belediye sunduğumuz protokoldeki 85 maddenin bütün maddeleri kabul ettiler ve Ünye Triatlonu yapıldı. Yarışların maliyeti ie Ünye Belediye’ sine 150 bin TL şeklinde gerçekleşti.

Sonuç olarak denilebilir ki; bizim görüşmelerimizden çok önce yapılan görüşmelerde belediyeyi eksik bilgilendirme yapılması az kalsın Ünye yarışının iptal olmasına neden oluyordu. Bizler bu yarış için ilk temasımızda konunun tüm ayrıntılarını ve mali boyutunu tam olarak ortaya koyduk ve karşılıklı uzlaşı ile yarışların gerçekleşmesini sağladık.

Taşın altına elini koyan en başta Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve diğer tüm Ünyeli dostlarımız sayesinde oldukça önemli bir yarışı iptal etmek yerine karşılıklı iş birliği ile gerçekleştirdik. Ünye organizasyonu bittikten hemen sonra da önümüzdeki ilk yarış olan Kuşadası Triatlonu için çalışmalarımıza başladığımızı da triatlon severlere buradan duyurmak isterim.”

Yorumlu-Yorum

Yaklaşık bir ay önce seçimden çıkan ve sezon ortasında hızlı bir şekilde işe koyulan yeni başkan ve ekibinin çok kısa sürede enerjik ve istekli çalışmalarının yavaş yavaş meyva verdiğini düşünüyorum. Bilenler bilir aslında bir başkasını başladığı işi ortasında alıp ona uyum sağlamak pek de kolay bir iş değildir. Ben bu çerçevede federasyonun, çok kısa sürede organizasyonlar gerçekleştirmesini, ETU’ nün 2017’ de iptal edilen Alanya Triatlonu yarışları için kestiği cezanın sporcu harcırahların ödenmesini bir başarı olarak kabul ediyorum. Önümüzdeki günlerde Triatlonu okullara yayma, milli sporcuların gelişimi, kamplar ve olimpiyat projeleri gibi konulardaki çalışmalardan güzel haberleri de sizlerle paylaşacağımız ümit ediyorum.

Haa unutmadan triatlon severlere küçük bir müjde de benden. 10-11 Ağustos’ da Kuşadası’ dan gerçekleşecek yarışlarda bu yıl ilk kez karışık bayrak (Mixed relay) yarışları yapılacak. Tıpkı ITU formatında olduğu gibi kadın ve erkek toplam dört kişiden oluşan takımlar sprint mesafenin yaklaşık 1/3 ü kadar mesafelerde eğlence amaçlı mücadele edecekler. Yaş grupları yarışları ile aynı günde yapılacak olan bu yarışlar gelecek sene puanlı yarışlar sınıfına alınacak. Benden duymuş olmayın. ;)

Bol Triatlonlu günler diliyorum

Fotoğraflar: Ünye Belediyesi

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Melek Şengül
Yazan: Melek Şengül   29.07.2018 21:12:40 - 21:12:40Yarışmaların perde arkasını inanın bu sporun içinde olduğumuz halde, tahmin etmiyordum. Bize perde arkasını anlatmakla bilmeden uyuduğumuz uykudan uyandırmış oldunuz. Emeklerin hiçbir zaman boşa gitmediğinin düşüncesindeyim. Triatlon camiasına siz federasyon Başkanım ve ekibi ilaç gibi geldiniz. Allah yolunuzu herdaim açık etsin.
ALPAY AKHUN
Yazan: ALPAY AKHUN   29.07.2018 - 22:29:09Melek hanım, öncelikle teşekkürler. Yapılanların tamamını ile emek veren isimlerin hepsini anlatmaya kalksak sayfalarca yazmamız gerekiyor. Bu yazımızda özet geçtim desem yeridir

Yazıya Yorum Ekleyin